Eglo Townshend 4 Floor Lamp Black/Antique Brown (517CX)
Crafted from antique brown metal and features 2 x metal arms, one on each side. Suspended from these arms are 2 x antique brown lamp holders. With its industrial aesthetic, this floor lamp complements modern interiors. Conveniently switches on and off using an in-line switch. Whether placed in the bedroom, living room, or dining room, it provides distinctive lighting for any space. The product is equipped with E27 lamp holders and requires E27 light bulbs.
- IP20: For Indoor Use
- Contemporary Design
- Steel Body
- Without Lens/Diffuser
- Max. Wattage: 10W
- Exposed Light Bulbs
View all: Eglo Table & Floor Lamps
Crafted from antique brown metal and features 2 x metal arms, one on each side. Suspended from these arms are 2 x antique brown lamp holders. With its industrial aesthetic, this floor lamp complements modern interiors. Conveniently switches on and off using an in-line switch. Whether placed in the bedroom, living room, or dining room, it provides distinctive lighting for any space. The product is equipped with E27 lamp holders and requires E27 light bulbs.
- IP20: For Indoor Use
- Contemporary Design
- Steel Body
- Without Lens/Diffuser
- Max. Wattage: 10W
- Exposed Light Bulbs
View all: Eglo Table & Floor Lamps
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Steel Body |
| Brand | Eglo |
| Bulbs Supplied/Required | Required |
| Cable Length | 1 m |
| Colour | Black/Antique Brown |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic Use |
| Energy Rating | None |
| IP Rating | IP20 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Lens/Diffuser Material | Without Lens/Diffuser |
| Light Bulb Technology | Supplied Without Bulb |
| Light Bulb(s) Required | 2 x E27 Light Bulb Required |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Wattage | 10 W |
| Model Name | Townshend 4 |
| Mount Type | Freestanding |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Depth | 260 mm |
| Product Height | 1690 mm |
| Product Type | Floor Lamp |
| Product Width | 250 mm |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Supplied/Required No. Bulbs | 2 |
| Transformer | Transformer Not Required |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode