Eglo Tilston Cylindrical 1-Light Spotlight Sandy (239EY)
The Eglo Tilston cylindrical 1-light spotlight provides focused illumination for various indoor spaces. This mains-powered spotlight, with its modern minimal design and sandy finish, is ideal for domestic use, such as highlighting features in living rooms or kitchens. Constructed with a durable steel body and featuring an adjustable head, it allows precise light direction. An E14 light bulb, up to 40W, is required to deliver effective accent lighting. Its IP20 rating confirms suitability for indoor environments, ensuring reliable performance and a stylish addition to any home.
- IP20: For Indoor Use
- Modern Minimal Design
- Adjustable Head
- Steel Body
- Max. Wattage: 40W
- Wall Mountable Spotlight
- Suitable For Domestic Use
- Requires 1 x E14 Bulb
- Brackets Supplied & Easy Installation
- Sandy Colour Offers Stylish Finish
View all: Eglo Spotlights
The Eglo Tilston cylindrical 1-light spotlight provides focused illumination for various indoor spaces. This mains-powered spotlight, with its modern minimal design and sandy finish, is ideal for domestic use, such as highlighting features in living rooms or kitchens. Constructed with a durable steel body and featuring an adjustable head, it allows precise light direction. An E14 light bulb, up to 40W, is required to deliver effective accent lighting. Its IP20 rating confirms suitability for indoor environments, ensuring reliable performance and a stylish addition to any home.
- IP20: For Indoor Use
- Modern Minimal Design
- Adjustable Head
- Steel Body
- Max. Wattage: 40W
- Wall Mountable Spotlight
- Suitable For Domestic Use
- Requires 1 x E14 Bulb
- Brackets Supplied & Easy Installation
- Sandy Colour Offers Stylish Finish
View all: Eglo Spotlights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Adjustable Head |
| Bathroom Use | Not Bathroom |
| Body Material | Steel Body |
| Brand | Eglo |
| Bulbs Supplied/Required | Required |
| Colour | Sandy |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic Use |
| Energy Rating | None |
| Fixings Supplied | Brackets Supplied |
| IP Rating | IP20 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Light Bulb Technology | Supplied Without Bulb |
| Light Bulb(s) Required | 1 x E14 Light Bulb Required |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Wattage | 40 W |
| Model Name | Tilston |
| Mounting Location | Wall |
| No. of Lights | 1-Light |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220 V |
| Product Depth | 120 mm |
| Product Height | 155 mm |
| Product Type | Spotlight |
| Product Width | 120 mm |
| Shape | Cylindrical |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Supplied/Required No. Bulbs | 1 |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode