Eglo Taverna Outdoor Wall Light with Smoked Plastic Globe Black (680PL)
Modern exterior wall light with steel body and smoked plastic dome. Dome can be mounted upright or in a hanging position. Features visible lightbulb styling. Will beautifully complement any outdoor space.
- IP44: For Outdoor Use
- Modern Design
- Steel Body
- Without Lens/Diffuser
- Max. Wattage: 28W
View all: Eglo Outdoor Wall Lights
Modern exterior wall light with steel body and smoked plastic dome. Dome can be mounted upright or in a hanging position. Features visible lightbulb styling. Will beautifully complement any outdoor space.
- IP44: For Outdoor Use
- Modern Design
- Steel Body
- Without Lens/Diffuser
- Max. Wattage: 28W
View all: Eglo Outdoor Wall Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Steel Body |
| Brand | Eglo |
| Bulbs Supplied/Required | Required |
| Colour | Black |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic Use |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| IP Rating | IP44 |
| Indoor/Outdoor Usage | Outdoor |
| Lens/Diffuser Material | Without Lens/Diffuser |
| Light Bulb Technology | Supplied Without Bulb |
| Light Bulb(s) Required | 1 x E27 Light Bulb Required |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Wattage | 28 W |
| Model Name | Taverna |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Depth | 230 mm |
| Product Height | 230 mm |
| Product Type | Wall Light with Smoked Plastic Globe |
| Product Width | 255 mm |
| Sensor Type | Without Sensor |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Supplied/Required No. Bulbs | 1 |
| z1 - UK Manufacturer Name | EGLO UK |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 54 Denington Road, Wellingborough, NN8 2QH |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | info-uk@eglo.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | EGLO Luechten GmbH |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Heiligkreuz 22, Pill, 6136, Austria |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | info@eglo.com |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode