Eglo Sakeda Outdoor LED Wall Light With PIR Sensor Anthracite 5W 600lm (454EY)
The Eglo Sakeda outdoor LED wall light with PIR sensor provides practical illumination and enhanced security for exterior spaces. This modern anthracite light features an integrated motion sensor and an adjustable dusk-to-dawn sensor, ensuring light activates only when needed. Ideal for domestic use in gardens, driveways, and walkways, it offers a warm white 3000K glow with 600 lumens. Constructed from durable die-cast aluminium, this IP44-rated outdoor wall light is built for reliable weather resistance and long-lasting performance, offering up to 25,000 hours of life.
- IP44: For Outdoor Use
- Warm White
- Modern Design
- 600lm
- Die-Cast Aluminium Body
- Without Lens/Diffuser
- Up to 25,000 Hours Life
- 100° 6m PIR Sensor Range
- Adjustable Dusk-to-Dawn Sensor
- Sleek Anthracite Finish
View all: Eglo Outdoor Wall Lights
The Eglo Sakeda outdoor LED wall light with PIR sensor provides practical illumination and enhanced security for exterior spaces. This modern anthracite light features an integrated motion sensor and an adjustable dusk-to-dawn sensor, ensuring light activates only when needed. Ideal for domestic use in gardens, driveways, and walkways, it offers a warm white 3000K glow with 600 lumens. Constructed from durable die-cast aluminium, this IP44-rated outdoor wall light is built for reliable weather resistance and long-lasting performance, offering up to 25,000 hours of life.
- IP44: For Outdoor Use
- Warm White
- Modern Design
- 600lm
- Die-Cast Aluminium Body
- Without Lens/Diffuser
- Up to 25,000 Hours Life
- 100° 6m PIR Sensor Range
- Adjustable Dusk-to-Dawn Sensor
- Sleek Anthracite Finish
View all: Eglo Outdoor Wall Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Die-Cast Aluminium Body |
| Brand | Eglo |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour | Anthracite |
| Colour Rendering Index | 80 CRI |
| Colour Temperature Description | Warm White |
| Colour Temperature Value | 3000 K |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic Use |
| Energy Rating | E |
| Fitting Installation | Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Brackets Supplied |
| IP Rating | IP44 |
| Indoor/Outdoor Usage | Outdoor |
| Lens/Diffuser Material | Without Lens/Diffuser |
| Life Length | 25,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 600 lm |
| Lm Band | 401-600 |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Sakeda |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Anthracite |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 5 W |
| Power Consumption (Band) | 4 - 6.9W |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220 V |
| Product Depth | 100 mm |
| Product Height | 170 mm |
| Product Type | Wall Light |
| Product Width | 70 mm |
| Sensor Angle | 100 ° |
| Sensor Range | 6 m |
| Sensor Type | PIR |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| kWh Per 1000hr Life | 5 kWh/1000h |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode