Eglo Rondo 3 Pendant Light Black/White (374CX)
Single pendant light features a matte opal glass sphere suspended from a round black metal canopy. With its simple design, the pendant light blends seamlessly with various interior design styles, offering cosy lighting for the home, The product has an E27 lamp holder and requires 1 x E27 light bulb (not siupplied).
- IP20: For Indoor Use
- Modern Design
- Adjustable Drop
- Steel Body
- Max. Wattage: 40W
- Globe Opal Glass Lampshade
- Monochrome Finish
View all: Eglo Pendant Lights
Single pendant light features a matte opal glass sphere suspended from a round black metal canopy. With its simple design, the pendant light blends seamlessly with various interior design styles, offering cosy lighting for the home, The product has an E27 lamp holder and requires 1 x E27 light bulb (not siupplied).
- IP20: For Indoor Use
- Modern Design
- Adjustable Drop
- Steel Body
- Max. Wattage: 40W
- Globe Opal Glass Lampshade
- Monochrome Finish
View all: Eglo Pendant Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Steel Body |
| Brand | Eglo |
| Bulbs Supplied/Required | Required |
| Colour | Black/White |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic Use |
| Energy Rating | None |
| Fixings Supplied | Fittings Supplied |
| IP Rating | IP20 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Light Bulb Technology | Supplied Without Bulb |
| Light Bulb(s) Required | 1 x E27 Light Bulb Required |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Overall Drop | 1100 mm |
| Max. Wattage | 40 W |
| Min. Overall Drop | 100 mm |
| Model Name | Rondo 3 |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | White |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Product Type | Pendant Light |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Supplied/Required No. Bulbs | 1 |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode