Eglo Prata Vecchia Outdoor Wall Light Black (958PL)
Modern, minimalist exterior wall light with arched, steel body and white, plastic diffuser. Ideal light for exterior house walls and blends into any modern outdoor space.
- IP44: For Outdoor Use
- Modern Minimal Design
- Steel Body
- Plastic Diffuser
- Max. Wattage: 28W
View all: Eglo Outdoor Wall Lights
Modern, minimalist exterior wall light with arched, steel body and white, plastic diffuser. Ideal light for exterior house walls and blends into any modern outdoor space.
- IP44: For Outdoor Use
- Modern Minimal Design
- Steel Body
- Plastic Diffuser
- Max. Wattage: 28W
View all: Eglo Outdoor Wall Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Steel Body |
| Brand | Eglo |
| Bulbs Supplied/Required | Required |
| Colour | Black |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic Use |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| IP Rating | IP44 |
| Indoor/Outdoor Usage | Outdoor |
| Lens/Diffuser Material | Plastic Diffuser |
| Light Bulb Technology | Supplied Without Bulb |
| Light Bulb(s) Required | 1 x E27 Light Bulb Required |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Wattage | 28 W |
| Model Name | Prata Vecchia |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Depth | 200 mm |
| Product Height | 260 mm |
| Product Type | Wall Light |
| Product Width | 285 mm |
| Sensor Type | Without Sensor |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Supplied/Required No. Bulbs | 1 |
| z1 - UK Manufacturer Name | EGLO UK |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 54 Denington Road, Wellingborough, NN8 2QH |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | info-uk@eglo.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | EGLO Luechten GmbH |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Heiligkreuz 22, Pill, 6136, Austria |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | info@eglo.com |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode