Eglo Maryvilla Pendant Light Black/Gold (229CV)
The Eglo Maryvilla pendant light offers stylish illumination for modern interiors. This elegant black and gold pendant light features a rounded clear glass lampshade with sophisticated gold detailing, complemented by a black metal canopy and a high-quality black textile cable. Ideal for enhancing living rooms and dining rooms, its adjustable drop from 100mm to 1100mm allows for versatile placement. The fitting requires 1 x E27 light bulb (not supplied) and is mains-powered, providing reliable lighting with an IP20 rating for indoor domestic use.
- IP20: For Indoor Use
- Modern Design
- Adjustable Drop
- Steel Body
- Max. Wattage: 40W
- Metallic Touch Accents
- Large Glass Lampshade Design
- Visible Light Bulb Feature
- Stylish Black & Gold Finish
- Standard E27 Lamp Holder
View all: Eglo Pendant Lights
Sorry, this item is currently out of stock
The Eglo Maryvilla pendant light offers stylish illumination for modern interiors. This elegant black and gold pendant light features a rounded clear glass lampshade with sophisticated gold detailing, complemented by a black metal canopy and a high-quality black textile cable. Ideal for enhancing living rooms and dining rooms, its adjustable drop from 100mm to 1100mm allows for versatile placement. The fitting requires 1 x E27 light bulb (not supplied) and is mains-powered, providing reliable lighting with an IP20 rating for indoor domestic use.
- IP20: For Indoor Use
- Modern Design
- Adjustable Drop
- Steel Body
- Max. Wattage: 40W
- Metallic Touch Accents
- Large Glass Lampshade Design
- Visible Light Bulb Feature
- Stylish Black & Gold Finish
- Standard E27 Lamp Holder
View all: Eglo Pendant Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Steel Body |
| Brand | Eglo |
| Bulbs Supplied/Required | Required |
| Colour | Black/Gold |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic Use |
| Energy Rating | None |
| Fixings Supplied | Fittings Supplied |
| IP Rating | IP20 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Light Bulb Technology | Supplied Without Bulb |
| Light Bulb(s) Required | 1 x E27 Light Bulb Required |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Overall Drop | 1100 mm |
| Max. Wattage | 40 W |
| Min. Overall Drop | 100 mm |
| Model Name | Maryvilla |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Gold |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Product Type | Pendant Light |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Supplied/Required No. Bulbs | 1 |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode