Eglo Laterna 4 Outdoor Wall Light Black (362CV)
Classic, lantern-style outdoor wall light with a black cast aluminium body and clear glass panes. Ideal wall light for house entrances, terraces or the balcony.
- IP44: For Outdoor Use
- Traditional Design
- Aluminium Body
- Without Lens/Diffuser
- Max. Wattage: 60W
View all: Eglo Outdoor Wall Lights
Classic, lantern-style outdoor wall light with a black cast aluminium body and clear glass panes. Ideal wall light for house entrances, terraces or the balcony.
- IP44: For Outdoor Use
- Traditional Design
- Aluminium Body
- Without Lens/Diffuser
- Max. Wattage: 60W
View all: Eglo Outdoor Wall Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Aluminium Body |
| Brand | Eglo |
| Bulbs Supplied/Required | Required |
| Colour | Black |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic Use |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Fittings Supplied |
| IP Rating | IP44 |
| Indoor/Outdoor Usage | Outdoor |
| Lens/Diffuser Material | Without Lens/Diffuser |
| Light Bulb Technology | Supplied Without Bulb |
| Light Bulb(s) Required | 1 x E27 Light Bulb Required |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Wattage | 60 W |
| Model Name | Laterna 4 |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Depth | 165 mm |
| Product Height | 350 mm |
| Product Type | Wall Light |
| Product Width | 210 mm |
| Sensor Type | Without Sensor |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Supplied/Required No. Bulbs | 1 |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode