Eglo Idun-E LED Ceiling Light White 17W 2000lm (960EY)
The Eglo Idun-E LED ceiling light is a functional indoor lighting solution, ideal for various domestic settings. This surface-mounted ceiling light features integrated LEDs, delivering a bright 2000 lumen output and a neutral white 4000K light, perfect for tasks in kitchens, hallways, or office spaces. Constructed with a durable plastic body and diffuser, it offers 25,000 hours of life. Its compact 28.5cm diameter and 3.1cm height ensure a discreet fit, and the IP20 rating confirms suitability for indoor use. Provided in a sleek white finish, it provides reliable and efficient illumination.
- IP20: For Indoor Use
- Cool White (Neutral White)
- Traditional Design
- 2000lm
- Plastic Body
- Plastic Diffuser
- Up to 25,000 Hours Life
- Functional & Compact Design
- Integrated LEDs
- Sleek White Finish
View all: Eglo Flush Ceiling Lights
The Eglo Idun-E LED ceiling light is a functional indoor lighting solution, ideal for various domestic settings. This surface-mounted ceiling light features integrated LEDs, delivering a bright 2000 lumen output and a neutral white 4000K light, perfect for tasks in kitchens, hallways, or office spaces. Constructed with a durable plastic body and diffuser, it offers 25,000 hours of life. Its compact 28.5cm diameter and 3.1cm height ensure a discreet fit, and the IP20 rating confirms suitability for indoor use. Provided in a sleek white finish, it provides reliable and efficient illumination.
- IP20: For Indoor Use
- Cool White (Neutral White)
- Traditional Design
- 2000lm
- Plastic Body
- Plastic Diffuser
- Up to 25,000 Hours Life
- Functional & Compact Design
- Integrated LEDs
- Sleek White Finish
View all: Eglo Flush Ceiling Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bathroom Use | Not Bathroom |
| Body Material | Plastic Body |
| Brand | Eglo |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour | White |
| Colour Rendering Index | 80 CRI |
| Colour Temperature Description | Cool White (Neutral White) |
| Colour Temperature Value | 4000 K |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic Use |
| Energy Rating | E |
| Fixings Supplied | Brackets Supplied |
| IP Rating | IP20 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Lens/Diffuser Material | Plastic Diffuser |
| Life Length | 25,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 2000 lm |
| Lm Band | 1501-3000 |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Idun-E |
| Mounting Location | Ceiling |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | White |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 17 W |
| Power Consumption (Band) | 14 - 75.9W |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220 V |
| Product Depth | 285 mm |
| Product Height | 31 mm |
| Product Type | Ceiling Light |
| Product Width | 285 mm |
| Sensor Type | Without Sensor |
| Shape | Round |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | Transformer Not Required |
| kWh Per 1000hr Life | 17 kWh/1000h |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode