Eglo Frania-S LED Round Ceiling Light White 10W 1100lm (847CV)
Simple, modern design. Features integrated LED components to provide a warm white light, and diffuser with crystal effect offering an eye-catching lighting ambience. Ideal for use in homes or offices.
- IP20: For Indoor Use
- Warm White
- Modern Minimal Design
- 1100lm
- Steel Body
- Plastic Diffuser
- Up to 25,000 Hours Life
- Crystal Effect
View all: Eglo Flush Ceiling Lights
Simple, modern design. Features integrated LED components to provide a warm white light, and diffuser with crystal effect offering an eye-catching lighting ambience. Ideal for use in homes or offices.
- IP20: For Indoor Use
- Warm White
- Modern Minimal Design
- 1100lm
- Steel Body
- Plastic Diffuser
- Up to 25,000 Hours Life
- Crystal Effect
View all: Eglo Flush Ceiling Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bathroom Use | Not Bathroom |
| Body Material | Steel Body |
| Brand | Eglo |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour | White |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Warm White |
| Colour Temperature Value | 3000 K |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic Use |
| Energy Rating | F |
| Fixings Supplied | Fittings Supplied |
| IP Rating | IP20 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Lens/Diffuser Material | Plastic Diffuser |
| Life Length | 25,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 1100 lm |
| Lm Band | 1001-1500 |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Frania-S |
| Model No | 97877 |
| Mounting Location | Wall & Ceiling |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | White |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 10 W |
| Power Consumption (Band) | 7 - 13.9W |
| Power Type | Mains-Powered |
| Product Depth | 70 mm |
| Product Height | 70 mm |
| Product Type | Round Ceiling Light |
| Product Width | 280 mm |
| Sensor Type | Without Sensor |
| Shape | Round |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| kWh Per 1000hr Life | 10 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | EGLO UK |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 54 Denington Road, Denington Road Industrial Estate, Northampton, Wellingborough, NN8 2QH |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | 54 Denington Road, Wellingborough, NN8 2QH |
| z4 - EU Manufacturer Name | EGLO Luechten GmbH |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Heiligkreuz 22, Pill, Tyrol, Schwaz, 6136, Austria |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | Heiligkreuz 22, Pill, 6136, Austria |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode