Eglo Conaprato LED Wall Light Black & Brushed Brass 8.8W 1050lm (509EY)
The Eglo Conaprato LED wall light in black and brushed brass offers a modern lighting solution for domestic interiors. This sleek fixture features a durable aluminium and steel body with a white plastic shade, providing up to 1050 lumens of bright, customisable light. Its CCT technology allows for variable white colour temperatures, ranging from warm to cool tones, ideal for enhancing the ambience in living rooms or hallways. Designed for wall mounting and indoor use with an IP20 rating, this stylish wall light combines aesthetics with reliable performance and a long 25,000 hour life.
- IP20: For Indoor Use
- Variable White - CCT
- Modern Design
- 1050lm
- Aluminium & Steel Body
- Plastic Diffuser
- Up to 25,000 Hours Life
- Easy Wall Mounting & Installation
- Integrated LED
- Tri-Colour Temperature
View all: Eglo Wall Lights
Sorry, this item is currently out of stock
The Eglo Conaprato LED wall light in black and brushed brass offers a modern lighting solution for domestic interiors. This sleek fixture features a durable aluminium and steel body with a white plastic shade, providing up to 1050 lumens of bright, customisable light. Its CCT technology allows for variable white colour temperatures, ranging from warm to cool tones, ideal for enhancing the ambience in living rooms or hallways. Designed for wall mounting and indoor use with an IP20 rating, this stylish wall light combines aesthetics with reliable performance and a long 25,000 hour life.
- IP20: For Indoor Use
- Variable White - CCT
- Modern Design
- 1050lm
- Aluminium & Steel Body
- Plastic Diffuser
- Up to 25,000 Hours Life
- Easy Wall Mounting & Installation
- Integrated LED
- Tri-Colour Temperature
View all: Eglo Wall Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bathroom Use | Not Bathroom |
| Body Material | Aluminium & Steel Body |
| Brand | Eglo |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour | Black & Brushed Brass |
| Colour Rendering Index | 80 CRI |
| Colour Temperature Description | Variable White - CCT |
| Colour Temperature Value | 2700-6500 K |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic Use |
| Energy Rating | E |
| Fixings Supplied | Brackets Supplied |
| IP Rating | IP20 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Lens/Diffuser Material | Plastic Diffuser |
| Life Length | 25,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 1050 lm |
| Lm Band | 1001-1500 |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Conaprato |
| Mounting Location | Wall |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 8.8 W |
| Power Consumption (Band) | 7 - 13.9W |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220 V |
| Product Depth | 80 mm |
| Product Height | 465 mm |
| Product Type | Wall Light |
| Product Width | 140 mm |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| With USB Ports | Without USB |
| kWh Per 1000hr Life | 9 kWh/1000h |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode