Eglo City Outdoor Wall Light With PIR Sensor Black (475CV)
Modern exterior wall light with a curved design and 3 x white plastic diffuser elements. Ideal for outdoor use and provides protection against spray water. Features an integrated sensor with 90° detection angle. Requires 1 x E27 light bulb (not supplied).
- IP44: For Outdoor Use
- Modern Minimal Design
- Steel Body
- Plastic Diffuser
- 90° 7m PIR Sensor Range
- Without Dusk-to Dawn Sensor
- Max. Wattage: 40W
View all: Eglo Outdoor Wall Lights
Modern exterior wall light with a curved design and 3 x white plastic diffuser elements. Ideal for outdoor use and provides protection against spray water. Features an integrated sensor with 90° detection angle. Requires 1 x E27 light bulb (not supplied).
- IP44: For Outdoor Use
- Modern Minimal Design
- Steel Body
- Plastic Diffuser
- 90° 7m PIR Sensor Range
- Without Dusk-to Dawn Sensor
- Max. Wattage: 40W
View all: Eglo Outdoor Wall Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Steel Body |
| Brand | Eglo |
| Bulbs Supplied/Required | Required |
| Colour | Black |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic Use |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Fittings Supplied |
| IP Rating | IP44 |
| Indoor/Outdoor Usage | Outdoor |
| Lens/Diffuser Material | Plastic Diffuser |
| Light Bulb Technology | Supplied Without Bulb |
| Light Bulb(s) Required | 1 x E27 Light Bulb Required |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Wattage | 40 W |
| Model Name | City |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Depth | 235 mm |
| Product Height | 260 mm |
| Product Type | Wall Light |
| Product Width | 110 mm |
| Sensor Angle | 90 ° |
| Sensor Range | 7 m |
| Sensor Type | PIR |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Supplied/Required No. Bulbs | 1 |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode