Eglo Ciampino Table Lamp Black (769CV)
Features a sleek black steel frame paired with a clear glass shade, creating a striking contrast that enhances any contemporary decor.
- IP20: For Indoor Use
- Modern Design
- Steel Body
- Without Lens/Diffuser
- Max. Wattage: 28W
- Versatile Placement
View all: Eglo Table & Floor Lamps
Features a sleek black steel frame paired with a clear glass shade, creating a striking contrast that enhances any contemporary decor.
- IP20: For Indoor Use
- Modern Design
- Steel Body
- Without Lens/Diffuser
- Max. Wattage: 28W
- Versatile Placement
View all: Eglo Table & Floor Lamps
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Steel Body |
| Brand | Eglo |
| Bulbs Supplied/Required | Required |
| Cable Length | 1 m |
| Colour | Black |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic Use |
| Energy Rating | None |
| IP Rating | IP20 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Lens/Diffuser Material | Without Lens/Diffuser |
| Light Bulb Technology | Supplied Without Bulb |
| Light Bulb(s) Required | 1 x E27 Light Bulb Required |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Wattage | 28 W |
| Model Name | Ciampino |
| Mount Type | Freestanding |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Depth | 215 mm |
| Product Height | 450 mm |
| Product Type | Table Lamp |
| Product Width | 150 mm |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Supplied/Required No. Bulbs | 1 |
| Transformer | Transformer Not Required |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode