Eglo Budrone Outdoor Outdoor Wall Light Black (264CX)
Perfect blend of style and functionality. Crafted with care, its sleek black steel frame showcases glass panels. Reversible so that the light bulb may shine either up or downwards. IP44 protection against spray water. Equipped with E27 lamp holder.
- IP44: For Outdoor Use
- Modern Minimal Design
- Steel Body
- Without Lens/Diffuser
- Max. Wattage: 40W
- Sleek Black Metal Body
- Glass Panels
- Reversible Direction of Light
- Requires 1 x E27 Lightbulb
View all: Eglo Outdoor Wall Lights
Perfect blend of style and functionality. Crafted with care, its sleek black steel frame showcases glass panels. Reversible so that the light bulb may shine either up or downwards. IP44 protection against spray water. Equipped with E27 lamp holder.
- IP44: For Outdoor Use
- Modern Minimal Design
- Steel Body
- Without Lens/Diffuser
- Max. Wattage: 40W
- Sleek Black Metal Body
- Glass Panels
- Reversible Direction of Light
- Requires 1 x E27 Lightbulb
View all: Eglo Outdoor Wall Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Steel Body |
| Brand | Eglo |
| Bulbs Supplied/Required | Required |
| Colour | Black |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic Use |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Fittings Supplied |
| IP Rating | IP44 |
| Indoor/Outdoor Usage | Outdoor |
| Lens/Diffuser Material | Without Lens/Diffuser |
| Light Bulb Technology | Supplied Without Bulb |
| Light Bulb(s) Required | 1 x E27 Light Bulb Required |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Wattage | 40 W |
| Model Name | Budrone |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Depth | 120 mm |
| Product Height | 270 mm |
| Product Type | Outdoor Wall Light |
| Product Width | 165 mm |
| Sensor Type | Without Sensor |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Supplied/Required No. Bulbs | 1 |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode