Eglo Basildon Ceiling Light Black & Brown (627EY)
The Eglo Basildon ceiling light is a versatile lighting solution, featuring a round natural wood and black metal structure. This modern ceiling light creates an intriguing play of light and shadow, seamlessly blending with contemporary interiors. It is ideal for various domestic spaces such as kitchens, bedrooms, living rooms, or hallways, providing distinctive illumination. The light requires 1 x E27 lightbulb, supporting a maximum wattage of 40W, and is IP20 rated for indoor use. Its robust steel and wood body ensures durability, with a stylish black and brown finish.
- IP20: For Indoor Use
- Modern Design
- Steel & Wood Body
- Without Lens/Diffuser
- Max. Wattage: 40W
- Requires 1 x E27 Bulb
- Stylish Black & Brown Finish
- Open Design
View all: Eglo Semi Flush Ceiling Lights
The Eglo Basildon ceiling light is a versatile lighting solution, featuring a round natural wood and black metal structure. This modern ceiling light creates an intriguing play of light and shadow, seamlessly blending with contemporary interiors. It is ideal for various domestic spaces such as kitchens, bedrooms, living rooms, or hallways, providing distinctive illumination. The light requires 1 x E27 lightbulb, supporting a maximum wattage of 40W, and is IP20 rated for indoor use. Its robust steel and wood body ensures durability, with a stylish black and brown finish.
- IP20: For Indoor Use
- Modern Design
- Steel & Wood Body
- Without Lens/Diffuser
- Max. Wattage: 40W
- Requires 1 x E27 Bulb
- Stylish Black & Brown Finish
- Open Design
View all: Eglo Semi Flush Ceiling Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bathroom Use | Not Bathroom |
| Body Material | Steel & Wood Body |
| Brand | Eglo |
| Bulbs Supplied/Required | Required |
| Colour | Black & Brown |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic Use |
| Energy Rating | None |
| Fixings Supplied | Brackets Supplied |
| IP Rating | IP20 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Lens/Diffuser Material | Without Lens/Diffuser |
| Light Bulb Technology | Supplied Without Bulb |
| Light Bulb(s) Required | 1 x E27 Light Bulb Required |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Wattage | 40 W |
| Model Name | Basildon |
| Mounting Location | Ceiling |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220 V |
| Product Depth | 320 mm |
| Product Height | 375 mm |
| Product Type | Ceiling Light |
| Product Width | 320 mm |
| Sensor Type | Without Sensor |
| Shape | Round |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Supplied/Required No. Bulbs | 1 |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode