Eglo Banker Table Lamp Brass/Green (559CV)
Ornate, brass-coloured steel base with a painted green glass shade. Adjustable lampshade, adding direct or ambient light where required. Requires 1 x E27 light bulb (not supplied).
- IP20: For Indoor Use
- Traditional Design
- Steel Body
- Without Lens/Diffuser
- Max. Wattage: 60W
- Green Painted Glass Shade
- Pull-Cord Operation
- Brass-Coloured Steel Base
View all: Eglo Table & Floor Lamps
Ornate, brass-coloured steel base with a painted green glass shade. Adjustable lampshade, adding direct or ambient light where required. Requires 1 x E27 light bulb (not supplied).
- IP20: For Indoor Use
- Traditional Design
- Steel Body
- Without Lens/Diffuser
- Max. Wattage: 60W
- Green Painted Glass Shade
- Pull-Cord Operation
- Brass-Coloured Steel Base
View all: Eglo Table & Floor Lamps
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Steel Body |
| Brand | Eglo |
| Bulbs Supplied/Required | Required |
| Cable Length | 1 m |
| Colour | Brass/Green |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic Use |
| Energy Rating | None |
| IP Rating | IP20 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Lens/Diffuser Material | Without Lens/Diffuser |
| Light Bulb Technology | Supplied Without Bulb |
| Light Bulb(s) Required | 1 x E27 Light Bulb Required |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Wattage | 60 W |
| Model Name | Banker |
| Mount Type | Freestanding |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Depth | 275 mm |
| Product Height | 390 mm |
| Product Type | Table Lamp |
| Product Width | 190 mm |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Supplied/Required No. Bulbs | 1 |
| Transformer | Transformer Not Required |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode