Eglo Anwick Ceiling Light Black / Brown (423CV)
Contemporary ceiling light with steel body. Features curved cage style lampshade made with a black metal frame and natural woven rattan strips to create a play of light and shadow. Offers a finishing touch for vintage or boho interiors. Ideal for use in kitchens, bedrooms, hallways, or dining rooms. Requires 1 x E27 lightbulb (not supplied).
- IP20: For Indoor Use
- Contemporary Design
- Steel Body
- Without Lens/Diffuser
- Max. Wattage: 60W
View all: Eglo Semi Flush Ceiling Lights
Contemporary ceiling light with steel body. Features curved cage style lampshade made with a black metal frame and natural woven rattan strips to create a play of light and shadow. Offers a finishing touch for vintage or boho interiors. Ideal for use in kitchens, bedrooms, hallways, or dining rooms. Requires 1 x E27 lightbulb (not supplied).
- IP20: For Indoor Use
- Contemporary Design
- Steel Body
- Without Lens/Diffuser
- Max. Wattage: 60W
View all: Eglo Semi Flush Ceiling Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bathroom Use | Not Bathroom |
| Body Material | Steel Body |
| Brand | Eglo |
| Bulbs Supplied/Required | Required |
| Colour | Black / Brown |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic Use |
| Energy Rating | None |
| Fixings Supplied | Fittings Supplied |
| IP Rating | IP20 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Lens/Diffuser Material | Without Lens/Diffuser |
| Light Bulb Technology | Supplied Without Bulb |
| Light Bulb(s) Required | 1 x E27 Light Bulb Required |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Wattage | 60 W |
| Model Name | Anwick |
| Model No | 43398 |
| Mounting Location | Ceiling |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Product Depth | 265 mm |
| Product Height | 265 mm |
| Product Type | Ceiling Light |
| Product Width | 38 mm |
| Sensor Type | Without Sensor |
| Shape | Semi-Circular |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Supplied/Required No. Bulbs | 1 |
| z1 - UK Manufacturer Name | EGLO UK |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 54 Denington Road, Denington Road Industrial Estate, Northampton, Wellingborough, NN8 2QH |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | 54 Denington Road, Wellingborough, NN8 2QH |
| z4 - EU Manufacturer Name | EGLO Luechten GmbH |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Heiligkreuz 22, Pill, Tyrol, Schwaz, 6136, Austria |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | Heiligkreuz 22, Pill, 6136, Austria |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode