Ecoflow Delta 3 1500 1800W Smart Portable Power Station 1536Wh (612YM)
Portable power station with 13 outlets and expandable capacity design. Offers 1800W AC output with uninterrupted power supply, automatically switches to battery power in 15ms to maintain constant power. Features X-Boost technology to provide up to 2400W, powering appliances of higher power consumption. Intelligent energy management system accessible using the EcoFlow app. Provides up to 50hrs runtime depending on the connected device (50hrs runtime refers to a 10W light). Multiple charging options with 1500W input, can be connected to EcoFlow solar panels, or charged via AC, car or generator.
- Works with - iOS App - Android App
- Input: Mains, Car, Solar & Generator Charging
- Output: Mains & USB Charging
- 6 x 3A Type A & C USB
- Sockets: 4 x 230V 16A, 2 x 12V 3A DC & 1 x 12V Battery Charging
- No IP Rating
- AC/DC Output Voltage
- Up to 50 Hours Run Time
- Expandable Capacity Design
- Hub Not Required
View all: Ecoflow Portable Power Stations
Sorry, this item is currently out of stock
Portable power station with 13 outlets and expandable capacity design. Offers 1800W AC output with uninterrupted power supply, automatically switches to battery power in 15ms to maintain constant power. Features X-Boost technology to provide up to 2400W, powering appliances of higher power consumption. Intelligent energy management system accessible using the EcoFlow app. Provides up to 50hrs runtime depending on the connected device (50hrs runtime refers to a 10W light). Multiple charging options with 1500W input, can be connected to EcoFlow solar panels, or charged via AC, car or generator.
- Works with - iOS App - Android App
- Input: Mains, Car, Solar & Generator Charging
- Output: Mains & USB Charging
- 6 x 3A Type A & C USB
- Sockets: 4 x 230V 16A, 2 x 12V 3A DC & 1 x 12V Battery Charging
- No IP Rating
- AC/DC Output Voltage
- Up to 50 Hours Run Time
- Expandable Capacity Design
- Hub Not Required
View all: Ecoflow Portable Power Stations
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Batteries Supplied/Required | Integrated Rechargeable Battery |
| Battery Power | 1536 Wh |
| Battery Requirements | Integrated Li-Ion |
| Battery Run Time | Up to 50 Hours |
| Brand | Ecoflow |
| Cable Length | 1 m |
| Continuous Power Watts | 1800 W |
| Display Type | LED Display |
| Frequency Band (Smart) | 2.4 GHz |
| IP Rating | No IP Rating |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor & Outdoor |
| Initial Connection Network | Bluetooth |
| Input Voltage | 230 V |
| Internet Connection Required | Local Control (Internet Connection Not Required) |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Model Name | Delta 3 1500 |
| Model No | EFDELTA1500-UK |
| Network Standards (Full) | Bluetooth & WiFi |
| No. of Bands | Single-Band |
| No. of USB Outlets | 6 |
| Output Voltage | 230 V |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plug Included | Includes Plug. |
| Power Type | Rechargeable Battery-Operated |
| Product Height | 281 mm |
| Product Length | 398 mm |
| Product Type | Smart Portable Power Station |
| Product Width | 212 mm |
| Rechargeable | Rechargeable |
| Smart Compatibility | App Controlled |
| Smart Hub Requirement | Hub Not Required |
| Socket Description | Sockets: 4 x 230V 16A, 2 x 12V 3A DC & 1 x 12V Battery Charging |
| Suitable for EV Charging | Not Suitable for EV Charging |
| Total Product Weight | 16.5 kg |
| USB Max Current | 3 A |
| USB Max Wattage | 100 W |
| USB Output | 3A per Port |
| USB Type | Type A & C |
| Wireless Range Restrictions | Electronic interference from appliances or physical obstruction, such as brick walls, metal frames and floors, can reduce the wireless range. A signal weakens every time it encounters an obstruction. |
| Works with Amazon Alexa | Does Not Work with Amazon Alexa |
| Works with Android App | Works with Android App |
| Works with Apple HomeKit | Does Not Work with Apple HomeKit |
| Works with Google Home | Does Not Work with Google Home |
| Works with Home Assistant | Does Not Work with Home Assistant |
| Works with Homey | Does Not Work with Homey |
| Works with Hubitat | Does Not Work with Hubitat |
| Works with Matter | Does Not Work with Matter |
| Works with Myko | Does Not Work with Myko |
| Works with Samsung SmartThings | Does Not Work with Samsung SmartThings |
| Works with iOS App | Works with iOS App |
Product Contents
Delta 3 1500, AC charging cable, car charging cable and DC5521 to DC5521 cable.
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode