Draper 88912 305mm Brushless Electric Disc Sander 230V (886CN)
Draper disc sander suitable for general sanding applications around the workshop. Features powerful but quiet induction motor and 0-45° table tilt function with mitre gauge for easier working. Dust extraction facility. Supplied with 80 grit self-adhesive sanding sheet. Fitted with cable and approved plug.
- 750W Motor
- Fixed Speed
- Cast Iron & Steel Table
- Self-Adhesive Backing
- Dust Extraction Facility
- Tilt Range: 0-45°
- Abrasive Sheet Supplied
View all: Draper Bench Sanders
Draper disc sander suitable for general sanding applications around the workshop. Features powerful but quiet induction motor and 0-45° table tilt function with mitre gauge for easier working. Dust extraction facility. Supplied with 80 grit self-adhesive sanding sheet. Fitted with cable and approved plug.
- 750W Motor
- Fixed Speed
- Cast Iron & Steel Table
- Self-Adhesive Backing
- Dust Extraction Facility
- Tilt Range: 0-45°
- Abrasive Sheet Supplied
View all: Draper Bench Sanders
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Draper |
| Brushless | Brushless |
| Cable Length | 3 m |
| Corded Tool Weight | 30 kg |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | 88912 |
| No Load Speed | 1400 rpm |
| Overload Protection | No Overload Protection |
| Pack Size | 1 |
| Paper Fastening Type | Self-Adhesive Backing |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plug Included | Includes Plug. |
| Power Output (Watts/Kw) | 750 W |
| Power Supply | Electric |
| Power Voltage Supply | 230 V |
| Product Depth | 448 mm |
| Product Height | 544 mm |
| Product Type | Disc Sander |
| Product Width | 493 mm |
| Sanding Disc Diameter | 305 mm |
| Table Length | 438 mm |
| Table Tilt Range | 0-45 ° |
| Table Width | 156 mm |
Product Contents
Sander and 305mm self-adhesive sanding sheet (80 grit).
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode