Doncaster Cables PV-Ultra Black 6.0mm² Solar Cable 50m Drum (696EC)
Doncaster Cables PV-Ultra 2-core solar cable is a compliant multicore DC solution for solar photovoltaic systems, replacing older armoured cables no longer recommended for DC installations. This 50-metre reel of 6.0 mm² solar cable is ideal for electricians and solar installers, ensuring safe and efficient power transmission. Its double insulated conductors are suitable for 1.5kV DC voltage and Class II equipment. Featuring CarbonTek bedding for enhanced electrical protection and a UV-stabilised SolarTek PVC outer sheathing. Designed for both indoor and outdoor use.
- Black PVC Sheathed Cable
- Red & White Cores
- 84 Strands Per Core
- Suitable for Indoor & Outdoor Use
- Easy Polarity Identification
- Easier To Route Along/Through Buildings Or Walls
- Gives A Cleaner, Neater Installation
View all: Doncaster Cables Cable
Doncaster Cables PV-Ultra 2-core solar cable is a compliant multicore DC solution for solar photovoltaic systems, replacing older armoured cables no longer recommended for DC installations. This 50-metre reel of 6.0 mm² solar cable is ideal for electricians and solar installers, ensuring safe and efficient power transmission. Its double insulated conductors are suitable for 1.5kV DC voltage and Class II equipment. Featuring CarbonTek bedding for enhanced electrical protection and a UV-stabilised SolarTek PVC outer sheathing. Designed for both indoor and outdoor use.
- Black PVC Sheathed Cable
- Red & White Cores
- 84 Strands Per Core
- Suitable for Indoor & Outdoor Use
- Easy Polarity Identification
- Easier To Route Along/Through Buildings Or Walls
- Gives A Cleaner, Neater Installation
View all: Doncaster Cables Cable
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Doncaster Cables |
| Cable Code | PV-Ultra |
| Cable End Type | Bare |
| Cable Length | 50 m |
| Cable Product Type | Solar |
| Cable Profile | Round |
| Cable Voltage Rating | 1500 V |
| Coil or Drum | Drum |
| Conductor Area | 6.0 mm² |
| Current Rating | 67 A |
| External Diameter | 16.5 mm |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor & Outdoor |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Maximum Operating Temperature | 90 °C |
| Minimum Operating Temperature | -15 °C |
| No. of Cable Cores | 2-Core |
| No. of Strands Per Core | 84 Strands Per Core |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | 50 metre reel of Doncaster Cables PV-Ultra solar cable |
| Resistant Type | UV & Weather-Resistant |
| Sheath Colour | Black |
| z1 - UK Manufacturer Name | Doncaster Cables |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Millfield Industrial Estate, Arksey Lane, Bentley, Doncaster, Yorkshire, DN5 0SJ |