Diall 10mm Straight Aluminium Tile Trim Chrome 2.5m (336GR)
Protects the corners of ceramic tiles against damage. Used for effective masking of irregularities and as a decoration when separating 2 different surfaces. Profile can be used on the walls and floors, horizontally and vertically.
- Aluminium Construction
- Suitable for Tiles up to 10mm
View all: Diall Tile Trims
Protects the corners of ceramic tiles against damage. Used for effective masking of irregularities and as a decoration when separating 2 different surfaces. Profile can be used on the walls and floors, horizontally and vertically.
- Aluminium Construction
- Suitable for Tiles up to 10mm
View all: Diall Tile Trims
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Diall |
| Colour | Chrome |
| Length of Pack (Combined) | 2.5 m |
| Length of Single Piece | 2.5 m |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Tile Thickness | 10 mm |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Silver |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Thickness | 1 mm |
| Product Type | Tile Trim |
| Product Width | 20 mm |
| Shape | Straight |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, Amsterdam, 1011 VM, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |