DEWALT Retractable Utility Knife (520AK)
DeWalt retractable utility knife suitable for a wide range of cutting applications. Designed to provide durability in harsh conditions, it features a tough cast alloy metal case, and a secure blade lock that helps retain the blade during cutting to limit blade tearout. Ergonomically designed handle includes a waterproof compartment for up to 5 additional blades (supplied with 1 blade).
- Untreated Bi-Metal Blade
- Quick-Release Blade Change
- 1 Blade Supplied
- Integrated Spare Blade Storage
- Integrated Blade Cover
- Bi-Material Soft-Grip Handle
- Cast Alloy Metal Case
- Waterproofed Blade Compartment
View all: DEWALT Knives
DeWalt retractable utility knife suitable for a wide range of cutting applications. Designed to provide durability in harsh conditions, it features a tough cast alloy metal case, and a secure blade lock that helps retain the blade during cutting to limit blade tearout. Ergonomically designed handle includes a waterproof compartment for up to 5 additional blades (supplied with 1 blade).
- Untreated Bi-Metal Blade
- Quick-Release Blade Change
- 1 Blade Supplied
- Integrated Spare Blade Storage
- Integrated Blade Cover
- Bi-Material Soft-Grip Handle
- Cast Alloy Metal Case
- Waterproofed Blade Compartment
View all: DEWALT Knives
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Length (Imperial) | 2.44 " |
| Blade Length (Metric) | 62 mm |
| Blade Material | Bi-Metal |
| Blade Width (Imperial) | 0.748 " |
| Blade Width (Metric) | 0.65 mm |
| Brand | DEWALT |
| Knife Action | Retractable |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Utility Knife |
| Tool Blade Change Facility | Quick-Release Blade Change |
| z1 - UK Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 270 Bath Road, Slough, Berkshire, SL1 4DX |
| z4 - EU Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Black & Decker Strasse, Idstein, 65509, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | Support.DEWALT.com, https://www.irwintools.com/submit-request; https://support.blackanddecker.com, support.STANLEYTOOLS.com |