DEWALT DW0822-XJ Red Self-Levelling Cross-Line Plumb Laser (447EY)
The DEWALT DW0822-XJ Red Self-Levelling Cross-Line Plumb Laser is a compact and lightweight tool for precise alignment and levelling tasks on any job site. This robust laser projects two bright lines and two plumb spots, offering horizontal, vertical, plumb, and reference beams. It is ideal for electricians installing fixtures or tilers ensuring perfect layouts in kitchens and bathrooms. With an impressive 10m working range without a receiver, extending to 50m with one, and an accuracy of ±3.0mm/m, professional results are guaranteed. Its IP54 rating ensures durability for both indoor and outdoor use. The integrated magnetic pivoting base adds convenience, allowing for easy attachment to metal surfaces or tripods. Its ergonomic design not only aids portability but also reduces user fatigue.
- 10m Working Range Without Receiver
- Accurate to ± 3.0mm/m
- Generates 2 Lines & 2 Spots
- Horizontal, Vertical, Plumb & Reference Beam
- IP54 For Indoor & Outdoor Use
- Bi-Material Construction
- Integrated Magnetic Pivoting Base with ¼" Thread
- Full-Time Pulse Mode for Detector Use
- Bright Red Laser Line for Enhanced Visibility
View all: DEWALT Laser Levels
The DEWALT DW0822-XJ Red Self-Levelling Cross-Line Plumb Laser is a compact and lightweight tool for precise alignment and levelling tasks on any job site. This robust laser projects two bright lines and two plumb spots, offering horizontal, vertical, plumb, and reference beams. It is ideal for electricians installing fixtures or tilers ensuring perfect layouts in kitchens and bathrooms. With an impressive 10m working range without a receiver, extending to 50m with one, and an accuracy of ±3.0mm/m, professional results are guaranteed. Its IP54 rating ensures durability for both indoor and outdoor use. The integrated magnetic pivoting base adds convenience, allowing for easy attachment to metal surfaces or tripods. Its ergonomic design not only aids portability but also reduces user fatigue.
- 10m Working Range Without Receiver
- Accurate to ± 3.0mm/m
- Generates 2 Lines & 2 Spots
- Horizontal, Vertical, Plumb & Reference Beam
- IP54 For Indoor & Outdoor Use
- Bi-Material Construction
- Integrated Magnetic Pivoting Base with ¼" Thread
- Full-Time Pulse Mode for Detector Use
- Bright Red Laser Line for Enhanced Visibility
View all: DEWALT Laser Levels
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Batteries Supplied/Required | 3 x AA Batteries Supplied |
| Brand | DEWALT |
| Carrying Facility | Storage Case |
| Case Material | Bi-Material |
| IP Rating | IP54 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor & Outdoor |
| Laser Diode | 635 nm |
| Laser Level Line Colour | Red |
| Laser Level Product Type | Cross-Line |
| Line Axis | Combination |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Model No | DW0822-XJ |
| No. of Lines/Spots Generated | 2 Lines & 2 Spots |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Height | 130 mm |
| Product Length | 130 mm |
| Product Type | Plumb Laser |
| Product Width | 61 mm |
| Self-Levelling | Self-Levelling |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Thread Size | 1/4 " |
| Working Range | 10-50 m |
| Working Range Without Receiver | 10 m |
| z1 - UK Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 270 Bath Road, Slough, Berkshire, SL1 4DX |
| z4 - EU Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Black & Decker Strasse, Idstein, 65509, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | Support.DEWALT.com, https://www.irwintools.com/submit-request; https://support.blackanddecker.com, support.STANLEYTOOLS.com |
Product Contents
DW0822-XJ, 3 x AA batteries and storage case.