DEWALT DPN64C-XJ 64mm First Fix Air Nail Gun
DEWALT
DEWALT DPN64C-XJ 64mm First Fix Air Nail Gun (5489F)
  • Fires 2.5mm 32-64mm Straight Nails
  • Sequential Trigger Action
  • Depth Adjustment
  • Without Nose Piece
  • Adjustable Top Exhaust
  • Up to 150 Nails/min
More Info
View all: DEWALT Nail Guns
Save14%
Check stock in your local store
Fulfilment options
  • Sequential Trigger Action
  • Depth Adjustment
  • Without Nose Piece
  • Adjustable Top Exhaust
  • Up to 150 Nails/min
More Info
View all: DEWALT Nail Guns
You may also like:
Specification
Air Consumption at 5.6bar1.46 Ltr/shot
Air Tool Product TypeNail Gun
Brad/Nail Capacity225
Brad/Nail StorageNails
BrandDEWALT
Carry Case/Bag IncludedYes
Collated AngleStraight
ConditionBrand New
Condition DescriptionUnused & in original factory/manufacturer condition.
Connection Type1/4" BSP
Corded Tool Weight2 kg
Fixings Gauge2.5 mm
Magazine Load TypeSide-Loading Magazine
Manufacturer Guarantee1 Year Guarantee
Max. Fastener Size64 mm