DEWALT DCS386H2T-GB 18V 2 x 5Ah Li-Ion PowerStack Brushless Cordless Reciprocating Saw (757RL)
Engineered for cordless cutting and demolition applications. Equipped with a crank-type drive train for smoother, more efficient operation and reduced vibration. Delivers an impressive no load speed of 3000rpm to enable a maximum cut capacity of 300mm in timber. DEWALT XR PowerStack battery uses Lithium-ion pouch cell technology to provide low impedance and a high electron flow rate due to internal connectors and electrodes. PowerStack batteries offer up to 50% more power than standard 18V batteries versus DEWALT DCB184-XJ (5.0Ah). Ideal for professional and DIY users who demand the best in performance and durability.
- 2 x 5Ah Li-Ion Batteries
- Variable Speed
- Keyless Blade Change
- 75min Charge Time
- Motor Brake
- Magnesium Gearbox
- LED Work Light
- Soft-Grip Handle
View all: DEWALT Reciprocating Saws
Engineered for cordless cutting and demolition applications. Equipped with a crank-type drive train for smoother, more efficient operation and reduced vibration. Delivers an impressive no load speed of 3000rpm to enable a maximum cut capacity of 300mm in timber. DEWALT XR PowerStack battery uses Lithium-ion pouch cell technology to provide low impedance and a high electron flow rate due to internal connectors and electrodes. PowerStack batteries offer up to 50% more power than standard 18V batteries versus DEWALT DCB184-XJ (5.0Ah). Ideal for professional and DIY users who demand the best in performance and durability.
- 2 x 5Ah Li-Ion Batteries
- Variable Speed
- Keyless Blade Change
- 75min Charge Time
- Motor Brake
- Magnesium Gearbox
- LED Work Light
- Soft-Grip Handle
View all: DEWALT Reciprocating Saws
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable Shoe Positions | 2-Position Shoe |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 5 Ah |
| Battery Technology | PowerStack |
| Brand | DEWALT |
| Brushless | Brushless |
| Capacity Steel | 130 mm |
| Capacity Wood | 300 mm |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Charge Time | 75 min |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | A brushless electronic motor runs more efficiently than brushed types. This can help reduce the tool's energy consumption and improve durability. |
| Low Battery Indicator | Without Battery Indicator |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | DCS386H2T-GB |
| No Load Speed | 3000 rpm |
| No. of Batteries Per Pack | 2 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 440 mm |
| Product Type | Reciprocating Saw |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Stroke Length | 29 mm |
| Tool Blade Change Facility | Keyless Blade Change |
| Tool Weight with Battery | 3.45 kg |
Product Contents
DCS386H2T-GB, PowerStack 5.0Ah batteries (2), multi-voltage charger and TSTAK case.