DEWALT DCP580P2-GB 18V 2 x 5.0Ah Li-Ion XR Brushless Cordless Planer (742KJ)
Lightweight, compact planer with ergonomic design for comfortable use in all orientations. Powerful brushless motor offers a smooth planing performance combined with extended runtime and the large twin-blade drum with TCT blades provides a high-quality surface finish. Features on-board blade storage and large front and rear shoes for improved stability. Torx key enables fast blade change and minimises downtime. Supplied with high capacity, collapsible collection container and 2 x 5.0Ah XR battery packs with state of charge indicator.
- 2 x 5.0Ah Li-Ion Batteries
- 75min Charge Time
- 2 Chamfer Grooves
- Right Chip Ejection
- Trigger Switch
- Guide Fence
- Soft-Grip Handle
- Dust Bag
- Park Rest
- Brushless Motor
View all: DEWALT Planers
Lightweight, compact planer with ergonomic design for comfortable use in all orientations. Powerful brushless motor offers a smooth planing performance combined with extended runtime and the large twin-blade drum with TCT blades provides a high-quality surface finish. Features on-board blade storage and large front and rear shoes for improved stability. Torx key enables fast blade change and minimises downtime. Supplied with high capacity, collapsible collection container and 2 x 5.0Ah XR battery packs with state of charge indicator.
- 2 x 5.0Ah Li-Ion Batteries
- 75min Charge Time
- 2 Chamfer Grooves
- Right Chip Ejection
- Trigger Switch
- Guide Fence
- Soft-Grip Handle
- Dust Bag
- Park Rest
- Brushless Motor
View all: DEWALT Planers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 5.0 Ah |
| Battery Technology | XR |
| Brand | DEWALT |
| Brushless | Brushless |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Charge Time | 75 min |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | A brushless electronic motor runs more efficiently than brushed types. This can help reduce the tool's energy consumption and improve durability. |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Max. Planing Depth | 2 mm |
| Model No | DCP580P2-GB |
| No Load Speed | 15,000 rpm |
| No. of Batteries Per Pack | 2 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Planing Width | 82 mm |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Type | Planer |
| Rebate Depth | 9 mm |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Switch Type | Trigger Switch |
| Tool Weight with Battery | 2.5 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 270 Bath Road, Slough, Berkshire, SL1 4DX |
| z4 - EU Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Black & Decker Strasse, Idstein, 65509, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | Support.DEWALT.com, https://www.irwintools.com/submit-request; https://support.blackanddecker.com, support.STANLEYTOOLS.com |
Product Contents
Collapsible collection container / chip deflector, dust extraction spout, TCT reversible blades, parallel fence, TX key, blade alignment plate, TSTAK VI heavy-duty kitbox, 2 x 5.0Ah Li-Ion battery packs and multi-voltage charger.