DEWALT DCN45RNN-XJ 45mm 18V Li-Ion XR Brushless First Fix Cordless Nail Gun - Bare
DEWALT
DEWALT DCN45RNN-XJ 45mm 18V Li-Ion XR Brushless First Fix Cordless Nail Gun - Bare (890XK)
This product is supplied without battery and charger. 18V 5.0Ah Battery now on offer – Please see product code 6328D.
  • Fires 3.1mm 19-45mm Straight Nails
  • Fires up to 180 per min
  • Sequential Trigger Action
  • Fixed Depth
  • Open-View Magazine
  • Does Not Include Battery or Charger
More Info
View all: DEWALT Bare Units
Collect in Dumfries | Change store
Fulfilment options
  • Fires up to 180 per min
  • Sequential Trigger Action
  • Fixed Depth
  • Open-View Magazine
More Info
View all: DEWALT Bare Units
You may also like:
Specification
Bare Unit Product TypeNail Guns
Battery ChemistryLi-Ion
Battery TechnologyXR
Brad/Nail Capacity120
Brad/Nail StorageNails
BrandDEWALT
BrushlessBrushless
Carry Case/Bag IncludedNo
Collated AngleStraight
ConditionBrand New
Condition DescriptionUnused & in original factory/manufacturer condition.
Firing Rate180 per min
Fixings Gauge3.1 mm
Green starExtending product lifecycles
Green star ClaimSharing a battery between tools can make better use of resources.
Magazine Load TypeBottom-Loading Magazine
Manual or PoweredPowered
Manufacturer Guarantee1 Year Guarantee
Max. Fastener Size45 mm
Model NoDCN45RNN-XJ
Nailer Product TypeFirst Fix
No. of Batteries Per PackNone
Pack Size1
Pieces in Pack/Case1
Power SupplyCordless
Power Voltage Supply18 V