DEWALT DCH072L2-GB 1.9kg 12V 2 x 3.0Ah Li-Ion XR Brushless Cordless Ultra-Compact SDS Plus Drill (812XK)
Compact and lightweight rotary hammer drill offering 1.1J of impact energy. Features all-metal gearing. Ideal for drilling anchors and fixing holes into concrete, brick and masonry from 4 to 14mm. Supplied with 2 batteries, charger and TSTAK kit box.
- 2 x 3.0Ah Li-Ion Batteries
- 45min Charge Time
- Drill & Hammer Drill
- Max. Impact Energy: 1.1J
- No Anti-Vibration System
- Mechanical Clutch
- All-Metal Gearing
- Brake
- Lock-Off Switch
- Single-Speed Variable & Reverse
View all: DEWALT SDS Drills
Compact and lightweight rotary hammer drill offering 1.1J of impact energy. Features all-metal gearing. Ideal for drilling anchors and fixing holes into concrete, brick and masonry from 4 to 14mm. Supplied with 2 batteries, charger and TSTAK kit box.
- 2 x 3.0Ah Li-Ion Batteries
- 45min Charge Time
- Drill & Hammer Drill
- Max. Impact Energy: 1.1J
- No Anti-Vibration System
- Mechanical Clutch
- All-Metal Gearing
- Brake
- Lock-Off Switch
- Single-Speed Variable & Reverse
View all: DEWALT SDS Drills
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 3.0 Ah |
| Battery Technology | XR |
| Brand | DEWALT |
| Brushless | Brushless |
| Capacity Masonry | 14 mm |
| Capacity Steel | 10 mm |
| Capacity Wood | 13 mm |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Charge Time | 45 min |
| Demolition Hammer Impact Energy | 1.1 J |
| Drill Handle Type | Rubber Overmould Grip |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | A brushless electronic motor runs more efficiently than brushed types. This can help reduce the tool's energy consumption and improve durability. |
| Impact Rate | 4280 bpm |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Model No | DCH072L2-GB |
| No Load Speed | 910 rpm |
| No. of Batteries Per Pack | 2 |
| No. of SDS Drill Functions | 2-Function |
| Overload Protection | Overload Protection |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Product Length | 254 mm |
| Product Type | Ultra-Compact SDS Plus Drill |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| SDS Drill Product Type | SDS Plus |
| Switch Type | Lock-Off Switch |
| Tool Weight with Battery | 1.9 kg |
| Vibration Level | 9.7 m/s² |
| Vibration System | No Anti-Vibration System |
| z1 - UK Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 270 Bath Road, Slough, Berkshire, SL1 4DX |
| z4 - EU Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Black & Decker Strasse, Idstein, 65509, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | Support.DEWALT.com, https://www.irwintools.com/submit-request; https://support.blackanddecker.com, support.STANLEYTOOLS.com |
Product Contents
DCH072 SDS+ drill, 3Ah batteries (2), charger and TSTAK kit box.