DEWALT DCG200NT-XJ 125mm 54V Li-Ion XR FlexVolt Brushless Cordless Wall Chaser - Bare (250KJ)
DEWALT DCG200NT-XJ 54V XR FlexVolt cordless wall chaser features a high-efficiency brushless motor to deliver consistent power to provide efficient channel cutting for trade professionals. The powerful masonry chaser achieves up to 32mm cutting depth in solid concrete, and offers an adjustable width from 8 to 35mm, making it ideal for electricians installing new cabling or plumbers fitting pipework in domestic and commercial properties. An integrated dust extraction port connects directly to dust extractors or the DEWALT AirLock system, and Wireless Tool Control enables automatic dust extraction when paired with the DCV586M (sold separately) for a cleaner work environment. Tool-free cutting depth adjustment streamlines operation, while the electronic clutch protects against kickback, ensuring safety and precision on site. Supplied with premium diamond blades, spacers, hex blade wrench, and TSTAK kitbox. Battery and charger available separately.
- Cutting Width: 35mm
- Cutting Depth: 32mm
- Dust Extraction Facility
- All-Metal Gearing
- Hard Start
- Guide Wheel
- Ergonomic Handle
- Brushless Motor
- Wireless Connectivity to Compatible DEWALT Dust Extractors
- Does Not Include Battery or Charger
View all: DEWALT Wall Chasers
DEWALT DCG200NT-XJ 54V XR FlexVolt cordless wall chaser features a high-efficiency brushless motor to deliver consistent power to provide efficient channel cutting for trade professionals. The powerful masonry chaser achieves up to 32mm cutting depth in solid concrete, and offers an adjustable width from 8 to 35mm, making it ideal for electricians installing new cabling or plumbers fitting pipework in domestic and commercial properties. An integrated dust extraction port connects directly to dust extractors or the DEWALT AirLock system, and Wireless Tool Control enables automatic dust extraction when paired with the DCV586M (sold separately) for a cleaner work environment. Tool-free cutting depth adjustment streamlines operation, while the electronic clutch protects against kickback, ensuring safety and precision on site. Supplied with premium diamond blades, spacers, hex blade wrench, and TSTAK kitbox. Battery and charger available separately.
- Cutting Width: 35mm
- Cutting Depth: 32mm
- Dust Extraction Facility
- All-Metal Gearing
- Hard Start
- Guide Wheel
- Ergonomic Handle
- Brushless Motor
- Wireless Connectivity to Compatible DEWALT Dust Extractors
- Does Not Include Battery or Charger
View all: DEWALT Wall Chasers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Wall Chaser |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | XR FlexVolt |
| Blade Description | Diamond Blade |
| Blade Diameter | 125 mm |
| Brand | DEWALT |
| Brushless | Brushless |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Cutting Depth Capacity | 32 mm |
| Cutting Width | 35 mm |
| Disc Bore Size | 22.23 mm |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | A brushless electronic motor runs more efficiently than brushed types. This can help reduce the tool's energy consumption and improve durability. |
| Handle Type | Ergonomic Handle |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Model No | DCG200NT-XJ |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Overload Protection | Overload Protection |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 54 V |
| Product Type | Wall Chaser |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Tool Weight without Battery | 3.7 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 270 Bath Road , Slough , Berkshire , SL1 4DX |
| z4 - EU Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Black & Decker Strasse , Idstein , 65509 , Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | Support.DEWALT.com, https://www.irwintools.com/submit-request; https://support.blackanddecker.com, support.STANLEYTOOLS.com |
Product Contents
DCG200NT-XJ 54V wall chaser, premium diamond blades (2), spacers (3mm, 6mm, 9mm and 12mm), chisel, Hex blade wrench and deep TSTAK kit box.