DEWALT DCF961N-XJ 18V Li-Ion XR Brushless Cordless Impact Wrench - Bare (647EK)
DEWALT DCF961N-XJ 18V XR high torque impact wrench with durable brushless motor is built for heavy-duty fastening in demanding site and workshop environments. The robust, cordless impact wrench is ideal for loosening stubborn bolts and fixings, delivering up to 1,626Nm of torque and 2,372Nm of breakaway torque. Features intelligent design which automatically increases power after 4 seconds of impacting, as well as a 4-speed selector and variable trigger for optimal efficiency. Precision wrench mode ensures optimal control and prevents overtightening. Includes a bright LED work light. Bare unit integrates seamlessly with existing DEWALT 18V systems. Battery and charger available separately.
- Max. Torque: 1626Nm
- 1/2" Square Drive Hog Ring
- 3-Speed
- All-Metal Gearbox
- Electronic Brake
- Rubber Overmould Grip
- LED Work Light
- Brushless Motor
- Does Not Include Battery or Charger
View all: DEWALT Impact Wrenches
DEWALT DCF961N-XJ 18V XR high torque impact wrench with durable brushless motor is built for heavy-duty fastening in demanding site and workshop environments. The robust, cordless impact wrench is ideal for loosening stubborn bolts and fixings, delivering up to 1,626Nm of torque and 2,372Nm of breakaway torque. Features intelligent design which automatically increases power after 4 seconds of impacting, as well as a 4-speed selector and variable trigger for optimal efficiency. Precision wrench mode ensures optimal control and prevents overtightening. Includes a bright LED work light. Bare unit integrates seamlessly with existing DEWALT 18V systems. Battery and charger available separately.
- Max. Torque: 1626Nm
- 1/2" Square Drive Hog Ring
- 3-Speed
- All-Metal Gearbox
- Electronic Brake
- Rubber Overmould Grip
- LED Work Light
- Brushless Motor
- Does Not Include Battery or Charger
View all: DEWALT Impact Wrenches
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Impact Wrenches |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | XR |
| Bolt Capacity | M24 |
| Brand | DEWALT |
| Brushless | Brushless |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Chuck Capacity | 1/2" |
| Chuck Type | Square Drive Hog Ring |
| Drill Handle Type | Rubber Overmould Grip |
| Impact Rate | 0-1890 bpm |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Max Torque | 1626 Nm |
| Model No | DCF961N-XJ |
| No Load Speed | 0-440/0-800/0-1200 rpm |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 213 mm |
| Product Type | Impact Wrench |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Tool Weight without Battery | 3.5 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 270 Bath Road, Slough, Berkshire, SL1 4DX |
| z4 - EU Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Black & Decker Strasse, Idstein, 65509, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | Support.DEWALT.com, https://www.irwintools.com/submit-request; https://support.blackanddecker.com, support.STANLEYTOOLS.com |
Product Contents
DCF961N-XJ impact wrench.