Defender 16A 3-Way Splitter Box 320mm 110V (351XX)
Lightweight and portable splitter box in tough nylon design to withstand high impact. Features 3 x 16A 110V multi-directional sockets fixed onto rubber cable. Supplied with 16A 110V plug.
- IP44
- Nylon
- Portable
View all: Defender Site Transformers
Lightweight and portable splitter box in tough nylon design to withstand high impact. Features 3 x 16A 110V multi-directional sockets fixed onto rubber cable. Supplied with 16A 110V plug.
- IP44
- Nylon
- Portable
View all: Defender Site Transformers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Defender |
| Cable Length | 320 mm |
| Colour | Yellow & Black |
| Conductor Area | 1.5 mm² |
| Current Rating | 16 A |
| Earth Position | 4h |
| Hertz (Hz) | 50-60 Hz |
| IP Rating | IP44 |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Electrical Load | 1680 W |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Voltage Supply | 110 V |
| Product Depth | 640 mm |
| Product Height | 70 mm |
| Product Type | Splitter Box |
| Product Width | 710 mm |
| Total Product Weight | 1 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Toolstream Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Lufton Trading Estate, Boundary Way, Yeovil, Somerset, BA22 8HZ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.toolstream.com/contact-us |
| z4 - EU Manufacturer Name | Toolstream B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Hogeweg 39, 5301 LJ Zaltbommel, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.toolstream.com/contact-us |