Crystal Top Opening Obscure Triple-Glazed Casement White uPVC Window 905mm x 965mm (847JM)
The Crystal top opening obscure triple-glazed casement uPVC window provides a robust and thermally efficient solution for various building projects. The white uPVC window features high-quality triple glazing with 36mm argon-filled insulating glass, achieving an excellent U-value of 1.0 W/m²K for optimal thermal performance. The slim 70mm internally beaded profile and obscure glass ensure durability and privacy, making it ideal for bathrooms or ground floor installations. A top-hung opener over a fixed light configuration includes trickle ventilation and a secure locking mechanism, offering a durable and easy to maintain window. Overall height includes the sill.
- Top-Hung Opener Over Fixed Light
- 36mm Argon-Filled Insulating Glass
- 10 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- U-Value: 1.0W/m²K
- Trickle Ventilation
- 70mm Internally Beaded uPVC Profile
- Locking Mechanism
- uPVC Sill
- White Handle
View all: Crystal Windows
The Crystal top opening obscure triple-glazed casement uPVC window provides a robust and thermally efficient solution for various building projects. The white uPVC window features high-quality triple glazing with 36mm argon-filled insulating glass, achieving an excellent U-value of 1.0 W/m²K for optimal thermal performance. The slim 70mm internally beaded profile and obscure glass ensure durability and privacy, making it ideal for bathrooms or ground floor installations. A top-hung opener over a fixed light configuration includes trickle ventilation and a secure locking mechanism, offering a durable and easy to maintain window. Overall height includes the sill.
- Top-Hung Opener Over Fixed Light
- 36mm Argon-Filled Insulating Glass
- 10 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- U-Value: 1.0W/m²K
- Trickle Ventilation
- 70mm Internally Beaded uPVC Profile
- Locking Mechanism
- uPVC Sill
- White Handle
View all: Crystal Windows
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Crystal |
| Fixings Supplied | Fixings Not Supplied |
| Frame Colour | White |
| Frame Depth | 70 mm |
| Frame Height | 965 mm |
| Frame Material Type | uPVC |
| Frame Width | 905 mm |
| Glazing Type | Triple-Glazed |
| Insulation Type | 36mm Argon-Filled Insulating Glass |
| Manufacturer Guarantee | 10 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model No | 6WHOTG905965 |
| No. Of Openings | 1 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Window |
| Profile Type | 70mm Internally Beaded uPVC Profile |
| Standard | BS EN 14351-1:2006+A1:2010. |
| Total Product Weight | 29 kg |
| Transparency | Obscure |
| U-Value | 1.0 W/m²K |
| Ventilation Type | Trickle Ventilation |
| Window Configuration | Top-Hung Opener Over Fixed Light |
| Window Opening | Top Opening |
| Window Type | Casement |
| z1 - UK Manufacturer Name | Hickling Developments Ltd ta Crystal Direct |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Lacerta Court, Letchworth, Hertfordshire, SG6 1FD |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | sales@crystal-direct.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Hickling Developments Ltd ta Crystal Direct |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 20 Harcourt Street, Dublin 2, D02 H364, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | sales@crystal-direct.co.uk |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode