Croydex Epsom Flexi-Fix Towel Rail Black 701mm x 82mm x 54mm (144KR)
The Croydex Epsom Flexi-Fix towel rail is a contemporary black bathroom accessory designed for secure wall mounting. Constructed from durable zinc alloy, this towel rail offers a practical solution for holding towels in any modern bathroom. It is ideal for both new installations and renovations, especially where existing drill holes need to be covered. The X-plate system allows attachment to most pre-existing fixing points, simplifying installation. For surfaces where drilling is not an option, the rail can be securely glued, providing a versatile fitting choice. Concealed fixings ensure a neat and professional finish.
- Wall Mounted
- Contemporary Design
- Zinc Alloy Construction
- 1 Year Guarantee
- Moveable Wall Brackets for a Simple Retrofit
- Adjustable Bracket Centres
View all: Croydex Towel Holders
The Croydex Epsom Flexi-Fix towel rail is a contemporary black bathroom accessory designed for secure wall mounting. Constructed from durable zinc alloy, this towel rail offers a practical solution for holding towels in any modern bathroom. It is ideal for both new installations and renovations, especially where existing drill holes need to be covered. The X-plate system allows attachment to most pre-existing fixing points, simplifying installation. For surfaces where drilling is not an option, the rail can be securely glued, providing a versatile fitting choice. Concealed fixings ensure a neat and professional finish.
- Wall Mounted
- Contemporary Design
- Zinc Alloy Construction
- 1 Year Guarantee
- Moveable Wall Brackets for a Simple Retrofit
- Adjustable Bracket Centres
View all: Croydex Towel Holders
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Croydex |
| Colour | Black |
| Construction Material (Bathrooms) | Zinc Alloy |
| Design Type | Contemporary Design |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Epsom |
| Model No | QM482721SF |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 82 mm |
| Product Height | 54 mm |
| Product Type | Flexi-Fix Towel Rail |
| Product Width | 701 mm |
| Total Product Weight | 0.5 kg |
| Towel Holder Product Type | Bathroom Towel Rails |
| z1 - UK Manufacturer Name | Croydex |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Central Way, Andover, Hampshire, SP10 5AW |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | info@croydex.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | MIL |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Unit 8 Purcellsinch Ind Est, Dublin Road, Kilkenny, R95 HP71, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | euinfo@croydex.co.uk |