Croydex Chilcombe Rectangular Illuminated Mirror With 1268.5lm LED Light 500mm x 700mm (907TJ)
Sleek, illuminated 'hang ‘n’ lock' mirror with easy to fit bracket and frame-lit design. Seamlessly integrates technology into the bathroom and features a heated demister pad and touch-sensitive power switch. Gleaming finish and rich warm glow to make any room look larger and feel brighter. Simply attach the bracket and adjust using the built-in spirit level, then lift and hang the perfectly level mirror in place.
- Cool White Light
- Built-In Demister
- Suitable for Horizontal or Vertical Mounting
- Non-Dimmable
- Touch Control
- IP44: For Bathroom Outside Zone
- 1 Year Guarantee
- Edge-Lit Mirror
View all: Croydex Bathroom Mirrors
Sleek, illuminated 'hang ‘n’ lock' mirror with easy to fit bracket and frame-lit design. Seamlessly integrates technology into the bathroom and features a heated demister pad and touch-sensitive power switch. Gleaming finish and rich warm glow to make any room look larger and feel brighter. Simply attach the bracket and adjust using the built-in spirit level, then lift and hang the perfectly level mirror in place.
- Cool White Light
- Built-In Demister
- Suitable for Horizontal or Vertical Mounting
- Non-Dimmable
- Touch Control
- IP44: For Bathroom Outside Zone
- 1 Year Guarantee
- Edge-Lit Mirror
View all: Croydex Bathroom Mirrors
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bathroom Furniture Product Type | Mirror with Lights |
| Brand | Croydex |
| Bulbs Supplied/Required | Supplied |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Cool White |
| Colour Temperature Value | 6000 K |
| Construction Material (Bathrooms) | Aluminium |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Fitting Installation | Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| IP Rating | IP44 |
| Installation Zones | Outside Zone |
| Life Length | 20000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 1268.5 lm |
| Lm Band | 1501-3000 |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Mirror Type | LED Mirror |
| Model Name | Chilcombe |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 33 W |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 240 V |
| Product Height | 700 mm |
| Product Thickness | 30 mm |
| Product Type | Illuminated Mirror |
| Product Width | 500 mm |
| Shape | Rectangular |
| Switch Type | Touch Control |
| Total Product Weight | 5500 g |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| With USB Ports | Without USB |
| kWh Per 1000hr Life | 32 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | Croydex |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Central Way, Andover, Hampshire, SP10 5AW |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | info@croydex.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | MIL |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Unit 8 Purcellsinch Ind Est, Dublin Road, Kilkenny, R95 HP71, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | euinfo@croydex.co.uk |