Contactum Defender 1.0 18-Module 10-Way Populated High Integrity Dual RCD Consumer Unit with SPD (829HA)
The Contactum Defender 1.0 is an 18-module, 10-way populated high integrity dual RCD consumer unit, designed for robust electrical distribution and circuit protection. This unit is compliant with 18th Edition Amendment 2 regulations and includes a 100A mains switch, a floating busbar, and a 40kA Type 2 surge protective device. It is ideal for domestic installations and light commercial applications, ensuring comprehensive safety for occupants and appliances. Constructed from durable steel with an IP2XC rating, it offers multiple cable entry points for flexible installation and comes supplied with a DIN rail and 10 Type B MCBs, alongside two Type A 100A 30mA RCDs.
- 40kA Type 2 SPD
- 100A Mains Switch
- 2 x Type A 100A 30mA RCDs
- 10 x Type B MCBs (3 x 6A, 2 x 16A, 4 x 32A & 1 x 40A)
- 0 Blanks
- Floating Busbar
- DIN Rail Supplied
- Top, Bottom, Left, Right & Rear Cable Entry Points
- Multiple Cable Entry Points for Easy Installation
View all: Contactum Consumer Units
The Contactum Defender 1.0 is an 18-module, 10-way populated high integrity dual RCD consumer unit, designed for robust electrical distribution and circuit protection. This unit is compliant with 18th Edition Amendment 2 regulations and includes a 100A mains switch, a floating busbar, and a 40kA Type 2 surge protective device. It is ideal for domestic installations and light commercial applications, ensuring comprehensive safety for occupants and appliances. Constructed from durable steel with an IP2XC rating, it offers multiple cable entry points for flexible installation and comes supplied with a DIN rail and 10 Type B MCBs, alongside two Type A 100A 30mA RCDs.
- 40kA Type 2 SPD
- 100A Mains Switch
- 2 x Type A 100A 30mA RCDs
- 10 x Type B MCBs (3 x 6A, 2 x 16A, 4 x 32A & 1 x 40A)
- 0 Blanks
- Floating Busbar
- DIN Rail Supplied
- Top, Bottom, Left, Right & Rear Cable Entry Points
- Multiple Cable Entry Points for Easy Installation
View all: Contactum Consumer Units
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Contactum |
| Busbar Type | Floating Busbar |
| CSU Populated/Unpopulated | Populated |
| Cable Entry Points | Top, Bottom, Left, Right & Rear |
| Construction Material (Electrical) | Steel |
| Consumer Unit Type | Dual RCD |
| Current Rating | 80 A |
| DIN Rail Supplied | DIN Rail Supplied |
| Fixings Supplied | Fittings Not Supplied |
| IP Rating | IP2XC |
| Integrity | High Integrity |
| MCBs Supplied | MCB |
| Mains Switch Rating | 100A Mains Switch |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Defender 1.0 |
| Model No | DDS10188ASPMS-P01 |
| No. of MCBs Supplied | 10 x Type B MCBs (3 x 6A, 2 x 16A, 4 x 32A & 1 x 40A) |
| No. of Populated Ways | 10 |
| No. of RCBOs Supplied | 0 x RCBOs |
| No. of RCDs Supplied | 2 x Type A 100A 30mA RCDs |
| No. of SPDs Supplied | 40kA Type 2 SPD |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Voltage Supply | 230 V |
| Product Depth | 130 mm |
| Product Height | 260 mm |
| Product Type | Consumer Unit |
| Product Width | 402 mm |
| RCBOs Supplied | No RCBOs Supplied |
| RCD Type | Type A |
| RCDs Supplied | RCD |
| SPDs Supplied | SPD |
| Total No. Module Spaces When Empty | 18 |
| Total Product Weight | 6.5 kg |
| Way | 10 Way |
| z1 - UK Manufacturer Name | Contactum Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit 18 Eyncourt Road, Woodside Estate, LU5 4TS |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | sales@contactum.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Heinrich Kopp GmbH |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Alzenauer Str. 68, Kahl am Main, 63769, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | sales@contactum.co.uk |