Concealed Cistern Side Inlet 6/4Ltr (799AA)
This concealed cistern with side inlet provides a compact, reliable solution for installations where space matters. The dual-flush 6/4 litre system supports water efficiency, while the sleeved design helps reduce condensation. A chrome round push button and a cut-to-size pipe are included, making the unit suitable for a wide range of modern concealed toilet frames and furniture.
- Chrome Push Button
- Dual-Flush
- Cut-to-Size Pipe for Flexible Fitting
- Side Inlet
View all: Unbranded Toilet Cisterns
This concealed cistern with side inlet provides a compact, reliable solution for installations where space matters. The dual-flush 6/4 litre system supports water efficiency, while the sleeved design helps reduce condensation. A chrome round push button and a cut-to-size pipe are included, making the unit suitable for a wide range of modern concealed toilet frames and furniture.
- Chrome Push Button
- Dual-Flush
- Cut-to-Size Pipe for Flexible Fitting
- Side Inlet
View all: Unbranded Toilet Cisterns
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Unbranded |
| Cistern Capacity | 6/4 Ltr |
| Flush Type | Dual |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 140 mm |
| Product Height | 320 mm |
| Product Type | Concealed Cistern Side Inlet |
| Product Width | 336 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | PJH |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | PJH House, Lomax Way, Bolton, Greater Manchester, BL51FQ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | qs@pjh.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Globe Union Germany GmbH & Co.KG |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 11, Dreherstrabe, Unna, KG59425, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | technicaluk@globeunion.eu |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode