CK Magma Tool Bag Rucksack 17Ltr (97623)
15" (380mm). Rucksack with fold-out panels, document pockets and mobile phone holder.
- Polyester Construction
- Polyester Base
- Dual Zipped Opening
- 31 x Pocket(s)
- Adjustable Shoulder Strap(s) & Handle
View all: CK Magma Tool Backpacks
15" (380mm). Rucksack with fold-out panels, document pockets and mobile phone holder.
- Polyester Construction
- Polyester Base
- Dual Zipped Opening
- 31 x Pocket(s)
- Adjustable Shoulder Strap(s) & Handle
View all: CK Magma Tool Backpacks
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | CK Magma |
| Capacity | 17 Ltr |
| Colour | Grey/Black/Red |
| Construction Material (Access) | Polyester |
| Depth (Metric) | 185 mm |
| Height (Imperial) | 17 " |
| Height (Metric) | 430 mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Load Capacity | 15 kg |
| No. of Pockets | 31 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pockets Breakdown | 31 x Pocket(s) |
| Product Type | Tool Bag Rucksack |
| Tool Storage Type | Tool Bags |
| Total Product Weight | 2.653 kg |
| Width (Imperial) | 16 " |
| Width (Metric) | 400 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Carl Kammerling International Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Glanydon Industrial Estate, Pwllheli, LL53 5LH |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.carlkammerling.com/support/contact-us |
| z4 - EU Manufacturer Name | Carl Kämmerling GmbH & Co. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Bendahler Str. 110, Wuppertal, 42285, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.carlkammerling.com/support/contact-us |