CK Magma Technicians Rucksack Plus 20Ltr (9414K)
Strong and durable, industrial quality constructed rucksack, built to survive the rigours of everyday work. 100% waterproof and crackproof polymer base. Quick access to tools with vertical storage pockets, plus protection for electrical equipment and a bright red inner lining, makes it easy to locate tools. Comfortable padded shoulder straps, reinforced for added strength and padded front storage pocket for sensitive equipment.
- Polyester Construction
- Plastic Base
- Dual Zipped Opening
- 39 x Pocket(s)
- Adjustable Shoulder Strap(s) & Handle
- 100% Waterproof & Crackproof Base
- Lockable Zip System
View all: CK Magma Tool Backpacks
Strong and durable, industrial quality constructed rucksack, built to survive the rigours of everyday work. 100% waterproof and crackproof polymer base. Quick access to tools with vertical storage pockets, plus protection for electrical equipment and a bright red inner lining, makes it easy to locate tools. Comfortable padded shoulder straps, reinforced for added strength and padded front storage pocket for sensitive equipment.
- Polyester Construction
- Plastic Base
- Dual Zipped Opening
- 39 x Pocket(s)
- Adjustable Shoulder Strap(s) & Handle
- 100% Waterproof & Crackproof Base
- Lockable Zip System
View all: CK Magma Tool Backpacks
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | CK Magma |
| Capacity | 20 Ltr |
| Colour | Grey/Black/Red |
| Construction Material (Access) | Polyester |
| Depth (Metric) | 200 mm |
| Height (Imperial) | 18 1/2 " |
| Height (Metric) | 470 mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Load Capacity | 15 kg |
| Model No | MA2635 |
| No. of Pockets | 39 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pockets Breakdown | 39 x Pocket(s) |
| Product Type | Technicians Rucksack Plus |
| Resistant Type | Waterproof |
| Tool Storage Type | Tool Bags |
| Total Product Weight | 2.245 kg |
| Width (Imperial) | 16 " |
| Width (Metric) | 400 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Carl Kammerling International Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Glanydon Industrial Estate, Pwllheli, LL53 5LH |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.carlkammerling.com/support/contact-us |
| z4 - EU Manufacturer Name | Carl Kämmerling GmbH & Co. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Bendahler Str. 110, Wuppertal, 42285, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.carlkammerling.com/support/contact-us |