Chrome 101mm Self-Closing Mono Basin Pillar Tap (72043)
This chrome mono basin pillar tap features easy, push-button operation, and a self-closing mechanism, designed for efficiency and durability. Ideal for commercial washrooms, public facilities, and busy trade environments where water conservation is crucial. Its robust brass construction ensures long-lasting performance, complemented by a polished chrome finish for a modern aesthetic. This water-efficient, deck-mounted tap is suitable for high-pressure systems and connects to hot or cold water supplies.
- Self-Closing Operation
- Water Efficient
- Non-Adjustable Flow Duration
- Brass
- 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Suitable for High Pressure Systems
- Push-Button Control for Easy Use
View all: Unbranded Commercial Taps
This chrome mono basin pillar tap features easy, push-button operation, and a self-closing mechanism, designed for efficiency and durability. Ideal for commercial washrooms, public facilities, and busy trade environments where water conservation is crucial. Its robust brass construction ensures long-lasting performance, complemented by a polished chrome finish for a modern aesthetic. This water-efficient, deck-mounted tap is suitable for high-pressure systems and connects to hot or cold water supplies.
- Self-Closing Operation
- Water Efficient
- Non-Adjustable Flow Duration
- Brass
- 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Suitable for High Pressure Systems
- Push-Button Control for Easy Use
View all: Unbranded Commercial Taps
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable Flow Duration | Non-Adjustable Flow Duration |
| Basin No Of Tap Holes | Mono |
| Bathroom Item Finish | Polished |
| Bathroom Taps Product Type | Pillar |
| Brand | Unbranded |
| Closure Type | Self-Closing |
| Colour | Chrome |
| Construction Material (Bathrooms) | Brass |
| Green star | Saving water at home |
| Green star Claim | This tap is regulated to have a maximum flow rate of 6 litres per minute at 3 bar pressure or less. Regulating water flow can help manage water use. |
| Hose Supplied | Tap Tails Not Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Min. Pressure | 0.1 bar |
| Mount Type | Deck Mounted |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pressure Suitability | Suitable for High Pressure Systems |
| Product Depth | 100 mm |
| Product Height | 101 mm |
| Product Type | Bathroom Tap |
| Product Width | 45 mm |
| Spout Flow Type | Standard |
| Standard | EN 816. |
| Tap Control Type | Single Control |
| Tap Design | Modern |
| Tap Handle Type (Bathrooms) | Push-Button |
| Tap Product Type (Bathrooms) | Pillar |
| Tap Suitability Type (Bathrooms) | Basin |