Calex Spot On Series LED Up & Downlight With PIR Sensor White 30lm (496CX)
Discreet, stylish, compact lamp (10mm thick) offers 30lm of brightness and features 20-second motion detection (up to 3.5m). Features day/night PIR sensor with a 60° range for efficient use. Ideal for dark spaces without mains electricity. May be mounted on various surfaces using 3M Tape and magnet (supplied). Energy-saving timers ensure long-lasting use without wasting energy. Adjustable light direction to focus illumination where needed. Provides a simple and efficient solution for bright lighting without the need for power cables. Powered by 3 x AAA batteries (no power outlet required).
- IP20: For Indoor Use
- 30lm
- Pre-Set Dusk-to-Dawn Sensor
- Plastic Body
- Up to 10,000 Hours Life
- 120° 3m PIR Sensor Range
- Wall-Mounted
- Motion Detection Time: 20 Seconds
- Mounting Options: 3M Tape & Magnet
- Energy Saving: Built-In Timers
View all: Calex Motion Sensors
Discreet, stylish, compact lamp (10mm thick) offers 30lm of brightness and features 20-second motion detection (up to 3.5m). Features day/night PIR sensor with a 60° range for efficient use. Ideal for dark spaces without mains electricity. May be mounted on various surfaces using 3M Tape and magnet (supplied). Energy-saving timers ensure long-lasting use without wasting energy. Adjustable light direction to focus illumination where needed. Provides a simple and efficient solution for bright lighting without the need for power cables. Powered by 3 x AAA batteries (no power outlet required).
- IP20: For Indoor Use
- 30lm
- Pre-Set Dusk-to-Dawn Sensor
- Plastic Body
- Up to 10,000 Hours Life
- 120° 3m PIR Sensor Range
- Wall-Mounted
- Motion Detection Time: 20 Seconds
- Mounting Options: 3M Tape & Magnet
- Energy Saving: Built-In Timers
View all: Calex Motion Sensors
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Batteries Supplied/Required | 3 x AAA Batteries Required |
| Body Material | Plastic Body |
| Brand | Calex |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour | White |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic Use |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Wall-Mounted |
| Fixing Type | Magnetic |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| IP Rating | IP20 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Life Length | 10,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 30 lm |
| Lm Band | 0-200 |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Spot On Series |
| Model No | 4001000100 |
| No. of Lighting Modes | 2 Lighting Modes |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Battery-Powered |
| Product Depth | 30 mm |
| Product Height | 77 mm |
| Product Type | Up & Downlight |
| Product Width | 100 mm |
| Rechargeable | Non-Rechargeable |
| Sensor Angle | 120 ° |
| Sensor Range | 3 m |
| Sensor Type | PIR |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| z1 - UK Manufacturer Name | Calex Smart Home UK ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 20 Gresham Street, London, London, Greater London, EC2V 7JE |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.CALEX.eu |
| z4 - EU Manufacturer Name | Electro Cirkel Retail B.V |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Lyonstraat 29, 3047 AJ, Rotterdam , Netherlands, 3047 AJ, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.calex.eu |