Calex Outdoor LED Smart Solar Light With PIR Sensor Black 250lm (621EY)
The Calex smart outdoor LED solar wall light provides efficient and versatile illumination for exterior spaces. This solar-powered outdoor LED light features an integrated PIR sensor with a 120° 10m range, making it ideal for illuminating pathways, patios, or domestic entrances. It offers 250 lumens of light, with options for cool white, warm white, and 16 million colours, all controllable via the Calex App. Constructed with a durable aluminium body and plastic diffuser, it offers an IP44 rating and a 15,000-hour life. A Calex Link gateway is required for smart functionality, distributing WiFi signals via Bluetooth Mesh for robust garden coverage.
- Works with - Amazon Alexa - iOS App - Android App
- RGB & White
- Traditional Design
- 250lm
- Aluminium Body
- Plastic Diffuser
- Up to 15,000 Hours Life
- 120° 10m PIR Sensor Range
- Adjustable Warm to Cool White & Multi-Colours
- Smart Hub Required
View all: Calex Outdoor Wall Lights
The Calex smart outdoor LED solar wall light provides efficient and versatile illumination for exterior spaces. This solar-powered outdoor LED light features an integrated PIR sensor with a 120° 10m range, making it ideal for illuminating pathways, patios, or domestic entrances. It offers 250 lumens of light, with options for cool white, warm white, and 16 million colours, all controllable via the Calex App. Constructed with a durable aluminium body and plastic diffuser, it offers an IP44 rating and a 15,000-hour life. A Calex Link gateway is required for smart functionality, distributing WiFi signals via Bluetooth Mesh for robust garden coverage.
- Works with - Amazon Alexa - iOS App - Android App
- RGB & White
- Traditional Design
- 250lm
- Aluminium Body
- Plastic Diffuser
- Up to 15,000 Hours Life
- 120° 10m PIR Sensor Range
- Adjustable Warm to Cool White & Multi-Colours
- Smart Hub Required
View all: Calex Outdoor Wall Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Aluminium Body |
| Brand | Calex |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour | Black |
| Colour Rendering Index | 80 CRI |
| Colour Temperature Description | Colour Changing - RGBW |
| Colour Temperature Value | RGB + 3000-6500 K |
| Dimmable | Dimmable Via App |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic Use |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Surface or Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Frequency Band (Smart) | 2.4 GHz |
| IP Rating | IP44 |
| Indoor/Outdoor Usage | Outdoor |
| Initial Connection Network | Bluetooth Mesh |
| Internet Connection Required | Cloud Control (Internet Connection Required) |
| Lens/Diffuser Material | Plastic Diffuser |
| Life Length | 15,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Light Colour | RGB & White |
| Lm | 250 lm |
| Lm Band | 201-400 |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | 5401001900 |
| Network Standards (Full) | Bluetooth & WiFi |
| No. of Bands | Not Applicable |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Rechargeable Battery-Operated |
| Product Depth | 150 mm |
| Product Height | 270 mm |
| Product Type | Smart Solar Light |
| Product Width | 180 mm |
| Protection Class | Class III |
| Sensor Angle | 120 ° |
| Sensor Range | 10 m |
| Sensor Type | PIR |
| Smart Compatibility | Smart |
| Smart Hub Requirement | Smart Hub Required |
| Transformer | Transformer Required |
| Wireless Range Restrictions | Electronic interference from appliances or physical obstruction, such as brick walls, metal frames and floors, can reduce the wireless range. A signal weakens every time it encounters an obstruction. |
| Works with Amazon Alexa | Works with Amazon Alexa |
| Works with Android App | Works with Android App |
| Works with Apple HomeKit | Does Not Work with Apple HomeKit |
| Works with Google Home | Does Not Work with Google Home |
| Works with Home Assistant | Does Not Work with Home Assistant |
| Works with Homey | Does Not Work with Homey |
| Works with Hubitat | Does Not Work with Hubitat |
| Works with Matter | Does Not Work with Matter |
| Works with Myko | Does Not Work with Myko |
| Works with Samsung SmartThings | Does Not Work with Samsung SmartThings |
| Works with iOS App | Works with iOS App |
| z1 - UK Manufacturer Name | Calex Smart Home UK ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 20 Gresham Street, London, London, Greater London, EC2V 7JE |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.CALEX.eu |
| z4 - EU Manufacturer Name | Electro Cirkel Retail BV |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Lyonstraat 29, 3047 AJ, Rotterdam , Netherlands, 3047 AJ, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.calex.eu |