Calex Outdoor LED Smart Colour Changing Up & Down Wall Light Black 6.5W 575lm (519EY)
The Calex smart square wall light is an outdoor LED up and downlight designed for illuminating exterior spaces with versatile smart control. This black metal fitting offers 575 lumens of bright light and a 30,000-hour lifespan, making it suitable for residential garden installations. The colour temperature can be adjusted from cool to warm white, and it offers up to 16 million colours via the Calex App, allowing for custom ambiances. Its Bluetooth Mesh technology extends network range across a property, ensuring reliable connectivity. A smart hub is required for operation, enabling integration with Amazon Alexa and Google Home for enhanced control. Required gateway not included.
- Works with - Amazon Alexa - Google Home - iOS App - Android App
- RGB & White
- Modern Design
- 575lm
- Metal
- Without Lens/Diffuser
- Up to 30,000 Hours Life
- Choose from 16 Million Colour Options
- Dimmable Function for Adjustable Light Intensity
- Smart Hub Required
View all: Calex Outdoor Wall Lights
The Calex smart square wall light is an outdoor LED up and downlight designed for illuminating exterior spaces with versatile smart control. This black metal fitting offers 575 lumens of bright light and a 30,000-hour lifespan, making it suitable for residential garden installations. The colour temperature can be adjusted from cool to warm white, and it offers up to 16 million colours via the Calex App, allowing for custom ambiances. Its Bluetooth Mesh technology extends network range across a property, ensuring reliable connectivity. A smart hub is required for operation, enabling integration with Amazon Alexa and Google Home for enhanced control. Required gateway not included.
- Works with - Amazon Alexa - Google Home - iOS App - Android App
- RGB & White
- Modern Design
- 575lm
- Metal
- Without Lens/Diffuser
- Up to 30,000 Hours Life
- Choose from 16 Million Colour Options
- Dimmable Function for Adjustable Light Intensity
- Smart Hub Required
View all: Calex Outdoor Wall Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Metal |
| Brand | Calex |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour | Black |
| Colour Rendering Index | 80 CRI |
| Colour Temperature Description | Colour Changing - RGBW |
| Colour Temperature Value | RGB + 2700-6500 K |
| Dimmable | Dimmable Via App |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic Use |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Brackets & Fixings Supplied |
| Frequency Band (Smart) | 2.4 GHz |
| IP Rating | IP44 |
| Indoor/Outdoor Usage | Outdoor |
| Initial Connection Network | WiFi |
| Internet Connection Required | Local Control with Cloud Control Features (Internet Connection Required) |
| Lens/Diffuser Material | Without Lens/Diffuser |
| Life Length | 30,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Light Colour | RGB & White |
| Lm | 575 lm |
| Lm Band | 401-600 |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | 5402002501 |
| Network Standards (Full) | WiFi |
| No. of Bands | Dual-Band |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 6.5 W |
| Power Consumption (Band) | 4 - 6.9W |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Depth | 100 m |
| Product Height | 100 m |
| Product Type | Smart Colour Changing Up & Down Wall Light |
| Product Width | 100 m |
| Protection Class | Class I |
| Sensor Type | Without Sensor |
| Smart Compatibility | Smart |
| Smart Hub Requirement | Smart Hub Required |
| Transformer | Transformer Not Required |
| Wireless Range Restrictions | Electronic interference from appliances or physical obstruction, such as brick walls, metal frames and floors, can reduce the wireless range. A signal weakens every time it encounters an obstruction. |
| Works with Amazon Alexa | Works with Amazon Alexa |
| Works with Android App | Works with Android App |
| Works with Apple HomeKit | Does Not Work with Apple HomeKit |
| Works with Google Home | Works with Google Home |
| Works with Home Assistant | Works with Home Assistant |
| Works with Homey | Does Not Work with Homey |
| Works with Hubitat | Does Not Work with Hubitat |
| Works with Matter | Does Not Work with Matter |
| Works with Myko | Does Not Work with Myko |
| Works with Samsung SmartThings | Works with Samsung SmartThings |
| Works with iOS App | Works with iOS App |
| kWh Per 1000hr Life | 7 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | Calex Smart Home UK ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 20 Gresham Street, London, London, Greater London, EC2V 7JE |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.CALEX.eu |
| z4 - EU Manufacturer Name | Electro Cirkel Retail BV |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Lyonstraat 29, 3047 AJ, Rotterdam , Netherlands, 3047 AJ, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.calex.eu |