Calex Asti Outdoor LED Rechargeable Solar Wall Light With PIR Sensor Black 150lm (127CX)
Combines a minimalist design with practical functionality. Up and down lighting effect creates a stunning light pattern on walls and facades, adding a modern and atmospheric touch. With 2700K warm white light, this lamp provides a cozy ambiance, making it ideal for gardens, terraces, and entrances. Equipped with an integrated 5W LED, providing energy-efficient and long-lasting lighting without the need to replace bulbs. Durable construction ensures a long lifespan and hassle-free use. Wall lamp is resistant to rain, dust, and other weather conditions, making it suitable for outdoor use. Easy installation with mounting materials (supplied) to ensure quick and secure placement.
- IP44: For Outdoor Use
- Warm White
- Modern Minimal Design
- 150lm
- Plastic Body
- Tempered Glass Lens
- Up to 10,000 Hours Life
- 110° 3m PIR Sensor Range
- Pre-Set Dusk-to-Dawn Sensor
View all: Calex Outdoor Wall Lights
Combines a minimalist design with practical functionality. Up and down lighting effect creates a stunning light pattern on walls and facades, adding a modern and atmospheric touch. With 2700K warm white light, this lamp provides a cozy ambiance, making it ideal for gardens, terraces, and entrances. Equipped with an integrated 5W LED, providing energy-efficient and long-lasting lighting without the need to replace bulbs. Durable construction ensures a long lifespan and hassle-free use. Wall lamp is resistant to rain, dust, and other weather conditions, making it suitable for outdoor use. Easy installation with mounting materials (supplied) to ensure quick and secure placement.
- IP44: For Outdoor Use
- Warm White
- Modern Minimal Design
- 150lm
- Plastic Body
- Tempered Glass Lens
- Up to 10,000 Hours Life
- 110° 3m PIR Sensor Range
- Pre-Set Dusk-to-Dawn Sensor
View all: Calex Outdoor Wall Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Plastic Body |
| Brand | Calex |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour | Black |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Warm White |
| Colour Temperature Value | 2700 K |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic Use |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Fittings Supplied |
| IP Rating | IP44 |
| Indoor/Outdoor Usage | Outdoor |
| Lens/Diffuser Material | Tempered Glass Lens |
| Life Length | 10,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 150 lm |
| Lm Band | 0-200 |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Asti |
| Model No | 4301004000 |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Solar-Powered |
| Product Depth | 150 mm |
| Product Height | 190 mm |
| Product Type | Rechargeable Solar Wall Light |
| Product Width | 120 mm |
| Sensor Angle | 110 ° |
| Sensor Range | 3 m |
| Sensor Type | PIR |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | Transformer Not Required |
| With USB Ports | USB |
| z1 - UK Manufacturer Name | Calex Smart Home UK ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 20 Gresham Street, London, London, Greater London, EC2V 7JE |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.CALEX.eu |
| z4 - EU Manufacturer Name | Electro Cirkel Retail B.V |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Lyonstraat 29, 3047 AJ, Rotterdam , Netherlands, 3047 AJ, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.calex.eu |