C.K Combicutter 2 VDE Combination Cable Cutters 6.7" (170mm) (139AK)
C.K Combicutter 2 VDE pattress screw shear designed for damage-free cutting of 3.5mm pattress screws. 170mm long. Also features wire-stripping notches for effortless, damage-free stripping of 1.5mm² and 2.5mm² wire. Durable, induction-hardened cutting jaws are made from drop-forged special alloy steel with C.K-optimised geometry. Rounded handle with ergonomic 2-component design offers reduced fatigue and enhanced user comfort, whilst the anti-slip horns improve control and safety. Fully integrated tether connection points in each handle support the use of optional lanyards (sold separately) for safe working at height. Cutting capacities: hard - 2mm, medium hard - 2.8mm and soft - 4mm.
- Cuts Up To 4mm Copper Wire
- Angled Cut
- Drop-Forged, Heat-Treated & Hardened Hardened Steel Jaws
- TPE & Polypropylene Ergonomic Non-Slip Handle
- Tested to 10,000V, Rated to 1000V
View all: C.K Pliers & Cutters
C.K Combicutter 2 VDE pattress screw shear designed for damage-free cutting of 3.5mm pattress screws. 170mm long. Also features wire-stripping notches for effortless, damage-free stripping of 1.5mm² and 2.5mm² wire. Durable, induction-hardened cutting jaws are made from drop-forged special alloy steel with C.K-optimised geometry. Rounded handle with ergonomic 2-component design offers reduced fatigue and enhanced user comfort, whilst the anti-slip horns improve control and safety. Fully integrated tether connection points in each handle support the use of optional lanyards (sold separately) for safe working at height. Cutting capacities: hard - 2mm, medium hard - 2.8mm and soft - 4mm.
- Cuts Up To 4mm Copper Wire
- Angled Cut
- Drop-Forged, Heat-Treated & Hardened Hardened Steel Jaws
- TPE & Polypropylene Ergonomic Non-Slip Handle
- Tested to 10,000V, Rated to 1000V
View all: C.K Pliers & Cutters
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Length | 20 mm |
| Brand | C.K |
| Cutting Capacity | 4 mm |
| Cutting Head Type | Angled Cut |
| Degree of Hardness | 62 HRC |
| Insulation | VDE |
| Insulation Testing | Tested to 10,000V, Rated to 1000V |
| Length (Imperial) | 6.7 " |
| Length (Metric) | 170 mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Cutting Capacity (Hard 2200MPa) | 2 mm |
| Max. Cutting Capacity (Med 1600MPa) | 2.8 mm |
| Max. Cutting Capacity (Soft 220MPa) | 4 mm |
| Model Name | Combicutter 2 |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pliers & Cutters Product Type | Cable Cutters |
| Pliers/Cutters Overall Length (Band) | 100-199mm |
| Product Type | Combination Cable Cutters |
| Suitable Cutting Material | Copper Wire |
| Suitable Cutting Material (Full) | Suitable for Cutting Cable & Wire (Hard, Medium & Soft) |