Bunker Black 16 Piece Modular Storage Set with Hardwood Worktop (949CN)
Modular storage set comprising a selection of cabinets designed to optimise storage in garages and workshops. Features soft-close, foam-lined drawers, and lift-up doors operated by quiet gas struts. Includes worktop and a branded magnet.
- W x D x H: 3240 x 463 x 2000mm
- Matt Steel Body
- Hardwood Worktop
- Rustproof
- 1 Year Guarantee
- Soft-Close Foam-Lined Drawers
- Lift-Up Doors with Gas Struts
View all: Bunker Garage Storage
Modular storage set comprising a selection of cabinets designed to optimise storage in garages and workshops. Features soft-close, foam-lined drawers, and lift-up doors operated by quiet gas struts. Includes worktop and a branded magnet.
- W x D x H: 3240 x 463 x 2000mm
- Matt Steel Body
- Hardwood Worktop
- Rustproof
- 1 Year Guarantee
- Soft-Close Foam-Lined Drawers
- Lift-Up Doors with Gas Struts
View all: Bunker Garage Storage
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Base Included | Base Not Included |
| Body Material | Steel Body |
| Brand | Bunker |
| Coating & Finishing Type | Matt |
| Colour | Black |
| Edge Type | Square Edges |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Overall Depth | 463 mm |
| Overall Height | 2000 mm |
| Overall Width | 3240 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | 16 Piece Modular Storage Set with Hardwood Worktop |
| Resistant Type | Rustproof |
| Self-Assembly | Self-Assembly |
| Soft-Close | Soft-Close Drawers |
| Worktop Construction Material | Hardwood |
Product Contents
5-drawer mobile cabinet (646mm), 2-door floor cabinet (680mm), 5-drawer floor cabinet (680mm), 3 x wall cabinets (680mm), 2 x 1-door tall floor cabinet (600mm), hardwood worktop (2040mm), 3 x back panels (602mm), 2 x side wall single brackets and 2 x side wall double brackets.
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode