Bunker 15-Drawer Trolley Grey (575CN)
Workbench roller tool cabinet with highly durable matt grey powder finish and anodised aluminium trim. Features 15 drawers with soft-close mechanism, integrated lock with 2 keys, and 25mm hardwood worktop offering space for daily tasks. Easy to manoeuvre with side-mounted steel handle, and 4 castors, 2 fitted with brakes.
- Steel Construction
- Matt Finish
- Keyed Locking Mechanism
- Soft-Close Ball Bearing Drawer Slides
- Hardwood Worktop
- 1 Year Guarantee
- Steel Handle
View all: Bunker Tool Chests
Workbench roller tool cabinet with highly durable matt grey powder finish and anodised aluminium trim. Features 15 drawers with soft-close mechanism, integrated lock with 2 keys, and 25mm hardwood worktop offering space for daily tasks. Easy to manoeuvre with side-mounted steel handle, and 4 castors, 2 fitted with brakes.
- Steel Construction
- Matt Finish
- Keyed Locking Mechanism
- Soft-Close Ball Bearing Drawer Slides
- Hardwood Worktop
- 1 Year Guarantee
- Steel Handle
View all: Bunker Tool Chests
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Bunker |
| Castor/Wheel Type | 4 x Swivel Castors (2 x Lockable) |
| Coating & Finishing Type | Matt |
| Colour | Grey |
| Compatibility | N/A |
| Construction Material (Access) | Steel |
| Hole Diameter | N/A |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Load Capacity | 400 kg |
| No Of Drawers | 15 |
| No. Of Keys Supplied | 2 Keys Supplied |
| Number of Drawers | 15 Drawer |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 610 mm |
| Product Height | 1008 mm |
| Product Type | Trolley |
| Product Width | 1991 mm |
| Soft-Close | Soft-Close Drawers |
| Total Product Weight | 225 kg |
| Worktop Construction Material | Hardwood |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode