Bunker 14-Drawer Multi-Functional Workbench Roller Tool Cabinet Green (733CN)
Multi-functional workbench roller tool cabinet with durable, industrial powder coating for protection against scratches, wear, and corrosion. Features 14 foam-lined drawers with soft-close mechanism, integrated lock with 2 keys, and 25mm hardwood worktop offering a robust workspace. Also includes a double-sided storage cupboard with shelf, 2 side panels equipped with pegboards for hanging additional tools and equipment, hanging tray and paper towel holder. Easy to manoeuvre with 4 castors, 2 fitted with brakes. Green.
- Steel Construction
- Powder-Coated Finish
- Cylinder Key Locking
- Soft-Close Ball Bearing Drawer Slides
- Hardwood Worktop
- 1 Year Guarantee
- Foam-Lined Drawers
- Double-Sided Storage with Access from Both Sides
- Pegboards & Paper Towel Holder
View all: Bunker Tool Chests
Multi-functional workbench roller tool cabinet with durable, industrial powder coating for protection against scratches, wear, and corrosion. Features 14 foam-lined drawers with soft-close mechanism, integrated lock with 2 keys, and 25mm hardwood worktop offering a robust workspace. Also includes a double-sided storage cupboard with shelf, 2 side panels equipped with pegboards for hanging additional tools and equipment, hanging tray and paper towel holder. Easy to manoeuvre with 4 castors, 2 fitted with brakes. Green.
- Steel Construction
- Powder-Coated Finish
- Cylinder Key Locking
- Soft-Close Ball Bearing Drawer Slides
- Hardwood Worktop
- 1 Year Guarantee
- Foam-Lined Drawers
- Double-Sided Storage with Access from Both Sides
- Pegboards & Paper Towel Holder
View all: Bunker Tool Chests
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Bunker |
| Castor/Wheel Type | 4 x Swivel Castors (2 x Lockable) |
| Coating & Finishing Type | Powder-Coated |
| Colour | Green |
| Compatibility | Cylinder Key Locking |
| Construction Material (Access) | Steel |
| Hole Diameter | 10 mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Load Capacity | 350 kg |
| No Of Drawers | 14 |
| No. Of Keys Supplied | 2 Keys Supplied |
| Number of Drawers | 14 Drawer |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 800 mm |
| Product Height | 1009 mm |
| Product Type | Multi-Functional Workbench Roller Tool Cabinet |
| Product Width | 1430 mm |
| Soft-Close | Soft-Close Drawers |
| Total Product Weight | 171 kg |
| Worktop Construction Material | Hardwood |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode