Bunker 10-Drawer Workstation Grey (232CN)
Roller workstation with resilient matt grey textured coating to protect against scratches and wear. Features 10 foam-lined drawers with soft-close mechanism, integrated lock, and 25mm hardwood worktop offering space for daily tasks. Also includes 2 cupboards and 2 shelves connected by pegboards to provide easy access to tools, as well as a storage tray for small parts and equipment. Easy to manoeuvre with steel handle, and 4 castors, 2 fitted with brakes.
- Steel Construction
- Matt Finish
- Cylinder Key Locking
- Soft-Close Ball Bearing Drawer Slides
- Hardwood Worktop
- 1 Year Guarantee
- Foam-Lined Drawers
- Steel Handle
View all: Bunker Tool Chests
Roller workstation with resilient matt grey textured coating to protect against scratches and wear. Features 10 foam-lined drawers with soft-close mechanism, integrated lock, and 25mm hardwood worktop offering space for daily tasks. Also includes 2 cupboards and 2 shelves connected by pegboards to provide easy access to tools, as well as a storage tray for small parts and equipment. Easy to manoeuvre with steel handle, and 4 castors, 2 fitted with brakes.
- Steel Construction
- Matt Finish
- Cylinder Key Locking
- Soft-Close Ball Bearing Drawer Slides
- Hardwood Worktop
- 1 Year Guarantee
- Foam-Lined Drawers
- Steel Handle
View all: Bunker Tool Chests
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Bunker |
| Castor/Wheel Type | 4 x Swivel Castors (2 x Lockable) |
| Coating & Finishing Type | Matt |
| Colour | Grey |
| Compatibility | Cylinder Key Locking |
| Construction Material (Access) | Steel |
| Hole Diameter | 10 mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Load Capacity | 350 kg |
| No Of Drawers | 10 |
| No. Of Keys Supplied | 2 Keys Supplied |
| Number of Drawers | 10 Drawer |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 700 mm |
| Product Height | 1884 mm |
| Product Type | Workstation |
| Product Width | 1502 mm |
| Soft-Close | Soft-Close Drawers |
| Total Product Weight | 195.8 kg |
| Worktop Construction Material | Hardwood |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode