Bunker 10-Drawer Workbench Roller Tool Cabinet Blue (517CN)
Workbench roller tool cabinet with matt-textured finish to protect against wear and scratches, with sleek black anodised aluminium trim. Features 10 EVA foam-lined drawers with soft-close mechanism, integrated lock with 2 keys, and 25mm hardwood worktop offering a spacious and convenient workspace. Easy to manoeuvre with 4 castors, 2 fitted with brakes. Blue.
- Steel Construction
- Matt Finish
- Cylinder Key Locking
- Soft-Close Ball Bearing Drawer Slides
- Hardwood Worktop
- 1 Year Guarantee
- Foam-Lined Drawers
- Steel Handle
View all: Bunker Tool Chests
Workbench roller tool cabinet with matt-textured finish to protect against wear and scratches, with sleek black anodised aluminium trim. Features 10 EVA foam-lined drawers with soft-close mechanism, integrated lock with 2 keys, and 25mm hardwood worktop offering a spacious and convenient workspace. Easy to manoeuvre with 4 castors, 2 fitted with brakes. Blue.
- Steel Construction
- Matt Finish
- Cylinder Key Locking
- Soft-Close Ball Bearing Drawer Slides
- Hardwood Worktop
- 1 Year Guarantee
- Foam-Lined Drawers
- Steel Handle
View all: Bunker Tool Chests
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Bunker |
| Castor/Wheel Type | 4 x Swivel Castors (2 x Lockable) |
| Coating & Finishing Type | Matt |
| Colour | Blue |
| Compatibility | Cylinder Key Locking |
| Construction Material (Access) | Steel |
| Hole Diameter | N/A |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Load Capacity | 350 kg |
| No Of Drawers | 10 |
| No. Of Keys Supplied | 2 Keys Supplied |
| Number of Drawers | 10 Drawer |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 622 mm |
| Product Height | 973 mm |
| Product Type | Workbench Roller Tool Cabinet |
| Product Width | 1502 mm |
| Soft-Close | Soft-Close Drawers |
| Total Product Weight | 149.7 kg |
| Worktop Construction Material | Hardwood |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode