Bunker 10-Drawer Modular Roller Cabinet & Tool Chest (739CN)
Roller cabinet and tool chest with durable powder-coated steel construction. Fitted with steel handle at the front and 4 castors, 2 with brakes. Features 10 foam-lined drawers with smooth, soft-close operation, an integrated lock for secure storage, cable access, and tool chest lid operated by 2 quiet gas struts.
- Steel Construction
- Powder-Coated
- Keyed Locking Mechanism
- Soft-Close Roller Drawer Runners
- 1 Year Guarantee
- Foam Lining
- Built-In Cable Access
View all: Bunker Tool Chests
Roller cabinet and tool chest with durable powder-coated steel construction. Fitted with steel handle at the front and 4 castors, 2 with brakes. Features 10 foam-lined drawers with smooth, soft-close operation, an integrated lock for secure storage, cable access, and tool chest lid operated by 2 quiet gas struts.
- Steel Construction
- Powder-Coated
- Keyed Locking Mechanism
- Soft-Close Roller Drawer Runners
- 1 Year Guarantee
- Foam Lining
- Built-In Cable Access
View all: Bunker Tool Chests
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Bunker |
| Castor/Wheel Type | 4 x Swivel Castors (2 x Lockable) |
| Coating & Finishing Type | Powder-Coated |
| Colour | Black |
| Compatibility | Bunker modular storage system. |
| Construction Material (Access) | Steel |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Load Capacity | 69 kg |
| No Of Drawers | 10 |
| No. Of Keys Supplied | 2 Keys Supplied |
| Number of Drawers | 10 Drawer |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 458 mm |
| Product Height | 1501 mm |
| Product Type | Modular Roller Cabinet & Tool Chest |
| Product Width | 724 mm |
| Soft-Close | Soft-Close Drawers |
| Total Product Weight | 94.9 kg |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode